آب‌وهوای ویتنام در نوروز و بهترین زمان برای سفر

نویسنده : محمود مزارعی

ویتنام در لیست آرزوهای بیشتر گردشگران و جهانگردان است. کمتر گردشگری را می‌توان سراغ داشت که دوست نداشته باشد به این کشور آسیایی سفر نکند. اگر شما قصد سفر به ویتنام را دارید ولی اطلاعاتی در مورد آب‌وهوا و فصل‌های آن ندارید، باید به این نکته اشاره کنیم که به طور کلی آب‌وهوای کشور در شمال و جنوب خیلی متفاوت است. بنابراین به طور کلی اگر قصد برنامه‌ریزی برای سفر دارید، باید شهرها و مناطق برنامه سفرتان را پیشاپش بررسی کنید تا دید درست‌تری نسبت به آب‌وهوای مقصدتان داشته باشید. در ضمن به طور کلی بیشتر ایرانی‌ها دوست دارند در فصل بهار و به خصوص نوروز به سفر بروند، بنابراین در این مقاله قصد داریم آب‌وهوا ویتنام را به ویژه در فصل بهار بررسی کنیم.

آب‌وهوای ویتنام

به طور کلی ویتنام هر زمان می‌توانید به ویتنام سفر کنید و از این کشور آسیایی لذت ببرید. البته به هر حال آب‌وهوا نقش کلیدی در سرتان به ویتنام بازی می‌کند. به خصوص اینکه اگر شما قصد گردشگری در طبیعت و انجام فعالیت‌های هوای آزاد را دارید. گاهی باران‌های موسمی در ویتنام آنقدر شدت می‌گیرد که تمامی خیابان‌ها شهر را سیل فرا می‌گیرد و حتی سیستم حمل‌ونقل عمومی از کار می‌افتد. البته با توجه به جغرافیای ویتنام حتی در فصل‌های خشک و کم‌باران هم احتمالا شاهد بارندگی خواهید بود.

معمولا بین ماه‌های دسامبر تا آوریل خشک‌‌ترین و کم‌ باران‌ترین ماه‌های سال در جنوب ویتنام (سایگون) است. دمای هوا و سطح رطوب هوا در ماه‌های مارس و آوریل خیلی زیاد می‌شود. اما در این منطقه، پیش از شروع ماه باران‌های موسمی هوا خنک‌تر می‌شود.

به طور کلی بهار و پاییز بهترین ماه‌ها برای بازدید از شمال ویتنام (هانوی) هستند. بنابراین اگر قصد دارید به هانوی سفر کنید، نوروز بهترین زمان و موقعیت است.

ویتنام زمستان‌های خنک دارد و دمای هوا تا حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید. البته در سال‌های گذشته دمای هوا در زمستان به کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد نرسیده است. بنابراین برای فصل زمستان به خصوص اگر قصد سفر در خلیج هالونگ (Halong Bay) را دارید، حتما لباس گرم با خودتان داشته باشید. توجه کنید که در همین فصل اگر جنوب ویتنام هوا گرم‌تر است. بنابراین اگر برنامه‌تان هم در شمال و هم جنوب است، حتما حواس‌تان به تفاوت هوا در شمال و جنوب باشید.

آب‌وهوای ویتنام در طول فصل باران‌های موسمی

مثل خیلی از کشورها و مناطق مشابه، سفر به ویتنام در طول فصل باران‌های موسمی می‌تواند خیلی لذت بخش باشد، البته به شرط اینکه از پیش آماده باشید. در این فصل با گردشگران خیلی کمتری مواجه خواهید شد. البته به خاطر بارندگی تعداد پشه‌ها به طرز چشمگیری زیادتر می‌شود. مسلما به خاطر کاهش تعداد گردشگران، قیمت‌ها و هزینه‌ها تا حد خیلی زیادی کاهش می‌یابد و می‌توانید برای اتاق‌ و تورهای گردشگری پول کمتری هزینه کنید. ولی در نظر داشته باشید که فعالیت‌های هوای آزاد و گردش در طبیعت در این فصل می‌تواند منجر به خیس شدگی شدید شما شود.

مشکل دیگری که در فصل باران‌های موسمی ممکن است رخ دهد، تاخیر در حمل‌ونقل عمومی است. اتوبوس‌ها در طول بارندگی عملا زیاد نمی‌تواند جابه‌جا شوند. به خاطر افزایش سطح آب در معابر وخیابان‌ها حتی تاکسی‌ها هم فعالیت نمی‌کنند. گاهی باران‌های موسمی برنامه قطارها را هم به مشکل روبرو می‌کند. اگر در طول این فصل می‌خواهید بین شمال و جنوب (هانوی و سایگون) سفر کنید، انتظار داشته باشید که برنامه سفرتان به دلیل بارش با تاخیر روبرو شود.

رویدادهای و جشنواره‌های اصلی ویتنام

بزرگ‌ترین و مهمترین رویداد و جشن در ویتنام، عید سال نو قمری ست. این عید در ویتنام با نام «تِت» (Tet) شناخته می‌شود. در طول عید «تت»، هزینه حمل‌ونقل و هتل به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. بیشتر هتل‌ها پر و عملا جای برای اقامت ندارند. از آنجایی‌که عید «تت» همزمان به آغاز سال نو چینی‌ها ست، گردشگران زیادی هم از چین به ویتنام سرازیر می‌شوند. البته «تت» عیدی خیلی جالب و هیجان‌انگیزی ست.

اگرچه «تت» عید و جشنی واقعا دیدنی ست اما باید توجه داشته باشید که شلوغ‌ها و جشن‌ها در برنامه سفرتان تاثیر خواهد گذاشت، مگر اینکه هدف‌تان تجربه همین عید باشد. همانطوری که گفته شد، «تت» همزمان با عید سال نو قمری چینی‌هاست. عید سال نو قمری بزرگ‌ترین جشن زمستانه شرق آسیا ست. این عید بین ژانویه (دی) تا فوریه (بهمن) برگزار می‌شود. بنابراین اگر قصد دارید در نوروز به ویتنام سفر کنید، عملا از شلوغ‌های عید «تت» عبور کرده‌اید.

رویداد‌های ملی مهم بعدی در ویتنام، روز جهانی کارگر در ۱ می و روز ملی ویتنام در ۲ دسامبر است. روز یکپارچگی ویتنام شمالی و جنوبی و پایان جنگ در ۳۰ آوریل جشن گرفته می‌شود. خود ویتنامی‌ها در این زمان‌ها خیلی سفر می‌کنید و کشور شلوغ‌تر می‌شود.

نوروز و بهار

دمای هوای در ماه‌های مارس و آوریل بالا می‌رود و هوا گرم می‌شود. وسط دمای هوا به ۲۶ درجه سانتی‌گراد (البته به همراه رطوب) هم می‌رسد. در این ماه‌ها باید پیش‌بینی بارندگی و بنابراین بارندگی هم داشت. گرما و رطوب هرچه از بهار به تابستان نزدیک می‌شویم، بیشتر و بیشتر می‌شود.

با شروع تابستان، گرما در بیشتر مناطق کشور به طور محسوسی زیاد می‌شود و دمای هوا به بالای ۳۲ درجه می‌رسد. اگر می‌خواهید به مناطق شمالی کشور در تابستان سفر کنید، باید نیش پشه‌ها هم تجربه کنید. در این فصل باز هم با بارندگی منظم روبر خواهید شد.