گردشگری و المپیک 2020

نویسنده : ابوالفضل نیکومرام مدت زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه

بعد از اتفاقات ناشی از کرونا المپیک 2020 ژاپن به تعویق افتاد و ضرر بزرگی به صنعت گردشگری و سرمایه گذاران این کشور وارد شد. اما بالاخره با گذشت زمان و شروع واکسیناسیون در سطح جهان، المپیک برگزار شد و آغازی دوباره برای بهبود صنعت گردشگری با زیرشاخه توریسم ورزشی رقم خورد

المپیک 2020 توکیو

نیم نگاهی به گردشگری ورزشی

گردشگری یا توریسم ورزشی یکی از زیر مجموعه‌های صنعت گردشگری محسوب می شود که مسافر برای شرکت در مسابقه ‌های ورزشی به کشور میزبان سفر می کند. امروزه این فرآیند به قدری حائز اهمیت است که پیش از شروع مسابقات، سرمایه گذاری های کلان در آن صورت می گیرد.

این نوع گردشگری جزء یکی از پرطرفدارترین نوع توریسم محسوب می شود و به دلیل تنوع مسابقات که در رشته های مختلف ورزشی اعم از تیمی یا انفرادی، تابستانه یا زمستانه و... برگزار می شود، طرفداران بسیاری دارد! المپیک هم یکی از همان گزینه هایی است که سالانه گردشگران بسیار زیادی برای تماشا جذب می کند!

المپیک 2020 توکیو

جدال کرونا و المپیک

زمانی که یک کشور به عنوان میزبان، مسئولیت برگزاری مسابقات ورزشی در سطح بین المللی را به عهده میگیرد تغییراتی بزرگی در آن رخ می دهد، مانند سرمایه گذاری های چند ده میلیارد دلاری کشورها برای فراهم سازی زیرساخت های ورزشی و گردشگری از جمله ساخت ورزشگاه های سطح بالا و عالی، ساخت و یا بهبود هتل ها و اقامتگاه ها برای اقامت گردشگران و مسافران،وسایل حمل و نقل، غذا، و همچنین تدوین برنامه های متنوع گردشگری برای سایر علاقه مندان به سفر و بسیاری موارد کوچک و بزرگ که هرکدام اهداف خاصی را دنبال می کنند.

حمل و نقل المپیک 2020

ژاپن، میزبان المپیک 2020، پس از به تعویق افتادن مسابقات و رویارویی با مشکلات ناشی از کرونا سرانجام تصمیم به برگزاری مسابقات گرفت و اکنون نیز مسابقات در حال اجرا هستند، اما همچنان ممانعت های بسیاری در خصوص ورود مسافران دیگر کشور ها به ژاپن وجود دارد. همچنین تعداد محدودی از افراد اجازه ورود و تماشای مسابقات را دارند آن هم با قوانین سختگیرانه!

حتی ممکن است شما بازیکنی با ماسک در حال بازی ببینید! (البته این موضوع جزء قوانین نیست و به اختیار ورزشکار است)

المپیک 2020 توکیو

المپیک 2020 توکیو

قهرمان اصلی المپیک، گردشگری است!

اما چرا ژاپن با توجه به تمامی شرایط موجود و اینکه تنها 2 درصد جمعیتش واکسن زده اند،مسابقات المپیک را لغو نکرد؟

واضح است که در ابتدا همگی گزینه جبران خسارات در ذهنمان خطور می کند که البته درست هم هست! اما اگر جزئی تر بنگریم،ژاپن با پذیرش چنین ریسکی و هزینه بسیار بالا برای اجرای پروتکل های بهداشتی درحال آماده سازی خود به عنوان یک کشور گردشگرپذیر با ظرفیت بالا می باشد! در واقع این کشور با برگزاری مسابقات المپیک 2020،تقویت و سرمایه گذاری در بسیاری از ابعاد گردشگری و همچنین معرفی زیبایی ها و ظرفیت هایش به تمام دنیا، خود را برای دوران پسا کرونا نیز آماده کرده و به دنبال تبدیل شدن به یک مقصد پایدار و اصلی برای گردشگران سراسر جهان می باشد!