برنامه سفر یک روزه به میلان

نویسنده : محمود مزارعی

میلان پر از جاذبه‌‌های گردشگری کم‌نظیر است. جاذبه‌هایی که برای دیدن هر کدام از آنها می‌توان ساعت‌ها وقت صرف کرد. اما گاهی مجبوریم مدت زمان محدودی را برای گردش در میلان اختصاص بدهیم و برنامه‌ای فشرده داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم برنامه سفر یک روزه به میلان را به شما معرفی کنیم. اگر فقط یک روز زمان برای گردشگری در میلان را داشتید کدام جاذبه‌ها را می‌توان دید و ایده‌آل‌ترین برنامه کدام است

شروع برنامه با کلیسای دومو

برای شما برنامه سفر یک روزه به میلان، بازدید از کلیسای مشهور دومو (Duomo) را پیشنهاد می‌دهیم. کلیسای جامع میلان که به کلیسای دومو هم نامیده می‌شود، مشهورترین و مهمترین بنای تاریخ شهر است. نمای بیرونی کلیسا معمولا برای گردشگران خیلی جذاب است. میدان جلوی کلیسا اغلب پر از کبوترهایی ست که مشغول راه رفتن یا پریدن‌اند و با نمای بیرون کلیسای دومو، سوژه عکس‌های گردشگران را شکل می‌دهند.

کلیسای جامع میلان درواقع یک مجموعی از بناهای تاریخی ست و باید برای هر بخش آن بلیط جداگانه تهیه کرد. متاسفانه محبوب‌ترین کلیسای جامع میلان باعث ازدحام آن به ویژه در فصل‌های پرگردشگر می‌شود. هرچند سفر از میلان بدون بازدید از کلیسای دومو کامل نمی‌شود، توصیه می‌کنیم در صورت صف طولانی بازدیدتان فقط به نمای بیرونی محدود شود.

فضای داخلی کلیسای جامع

فضای داخلی کلیسای جامع میلان به شکوه و زیبای نمای بیرونی آن است. ستون‌های تزیین شده و فوق‌العاده زیبا و سنگ‌فرش‌های مرمرین خیره‌کننده.

در بازدید از کلیسای جامع میلان باید توجه داشته باشید که باید طوری لباس بپوشید که شانه‌ها و از زانو به پایین پوشیده شود. بنابراین سعی کنید پیش از خروج از هتل لباس‌های مناسب بپوشید تا بازدید از فضای داخلی کلیسا را از دست ندهید.

سایت باستان‌شناسی کلیسای جامع

در زمین کلیسای دومو، سایت باستان‌شناسی خیلی بزرگ است. قرن‌ها پیش از اینکه دومو ساخته شود، ساختمان‌های زیادی در این محوطه وجود داشتند و امروزه با کاووش‌های باستان‌شناسی آنها از زیر خاک بیرون کشیده شده‌اند. برای بسیاری از گردشگران بازدید از این محوطه زیرزمینی تاریخی به جذابیت خود کلیسای جامع است.

دیگر مکان‌های دیدنی

بلیط کامل کلیسای دومو شامل موزه دومو هم می‌شود. در این موزه تعداد خیلی زیادی مجسمه و تابلو نقاشی و آثار نقاشی گرانبها نگه‌اری می‌شود. بسیاری از این آثار هنری به مدت قرن‌ها در کلیسای سن گوتاردو نگه‌داری می‌شدند.

هرچند بازدید از موزه دومو بسیار جذاب و خاطرانگیز است، اما اگر زمان زیادی در صف بلیط از دست داده‌اید می‌توانید بازدید موزه را از برنامه‌تان حذف کنید.

کلیسای بن برناردینو الا اوسا

کلیسای سن برناردینو آلا اوسا (San Bernardino alle Ossa) فقط ۶ دقیقه پیاده با کلیسای جامع دمو فاصه دارد. کلیسای سن برناردینو الا اوسا یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی میلان است. این کلیسا تعداد بسیار زیادی استخوان نگه‌داری می‌شود.

در واقع نمازخانه کلیسا با استخوان انسان از جمجمه گرفته تا استخوان‌ها ساعد و ساق پا تزیین شده است.

قدمت این استخوان‌ها به قرن سیزدهم میلادی باز می‌گردد، هرچند شکل و تزیین کنونی در قرن هفدهم انجام شده. گمان می‌رود، این استخوان‌ها متعلق به افرادی بوده که در نزدیکی بیمارستان برونو فوت شده‌اند. اگر هیجان و کم ترس را در سفرتان دوست دارید، فقط کافیست چند دقیقه از وقت‌تان را در این کلیسا سپری کنید.

گالریا ویتوریا امانوئل ۲

گالریا ویتوریا امانوئل ۲ (Galleria Vittorio Emanuele II) در فاصله ۷ دقیقه‌ای با کلیسای برناردیو قرار گرفته. این گالری بسیاری زیبا و شیک در قرن نوزدهم ساخته شده. در گالری ویتوریا امانوئل محصولات مشهورترین برندها و مارک‌های ایتالیایی نظیر گوچی، ورساچه، پردا و آرمانی به فروش می‌رسند. البته حتی اگر قصد خرید کردن هم ندارید، توصیه می‌کنیم حتما برای بازدید از بنای باشگوه این گالری سری به آن بزنید. سقف شیشه‌ای گالری ویتوریا امانوئل مخصوصا در طول شب بسیار زیبا و دیدنی می‌شود

بازدید از پیازا دلا اسکالا

برنامه سفر یک روزه به میلان را با بازدید از میدان پیازا دلا اسکالا (Piazza della Scala) ادامه می‌دهیم. این میدان در فاصله ۴ دقیقه پیاده با گالری ویتوریا قرار گرفته.

بازدید از میدان پیازا دلا اسکالا زیاد طول نمی‌کشد. این میدان را به دلیل نزدیکی به کلیسای جامع میلان در برنامه سفرتان آوردیم.

در این میدان مجسمه‌ی دیدنی از لئوناردو داویچی نصب شده. در ضمن ساختمان اپرا میلان هم در این میدان قرار گرفته است. خیلی عقیده دارند، ساختمان اپرا میلان زیبا‌ترین ساختمان اپرا در کل ایتالیا ست.

گردش و قدم زدن در زمین‌های کاستلا اسفرزسکو

بعد از میدان دلا اسکالا برنامه سفر یک روزه به میلان را با گردش در کاستلا اسفرزسکو (Castello Sforzesco) ادامه می‌دهیم. این قلعه در فاصله ۱۳ دقیقه پیاده با میدان دلا اسکلا قرار گرفته.

قبل از اتحاد ایتالیا، میلان یک دوک‌نشین بود و محل اقامت دوک میلان قلعه اسفرزسکو (Castello Sforzesco) بود. این قلعه به سبک معماری قرون وسطی با دیوارهای بلند و اتاق‌های بزرگ ساخته شده.

این قلعه چندین موزه قرار دارند. توصیه می‌کنیم اگر زمان کافی دارید حتما از این قلعه و موزه‌هایش دیدن کنید. در واقع این مجموعه تاریخ گویای میلان و کل ایتالیاست. البته در صورتی‌که زمان کافی ندارید بازدید از فضای بیرونی قلعه توصیه می‌شود.

پارکو سِمپیونه و پورتا سِمپیونه

سفر یک روزه به میلان

پارکو سِمپیونه (Parco Sempione) در فاصله ۱۱ دقیقه پیاده از قلعه سفورزسک قرار گرفته. بعد از گشت‌وگذار در پترکو سپینونه گردش یک روزتان در میلان به پایان می‌رسد. این پارک زیباترین و جذاب‌ترین پارک میلان است. مخصوصا اگر قصد دارید فصل بهار به میلان سفر کنید حتما بازدید از این پارک را در برنامه‌تان قرار دهید.