جزیره‌ی سیسیل کجاست؟

نویسنده : محمود مزارعی

یکی از بزرگ‌ترین جزیره‌هایی که در دریای مدیترانه قرار دارد، جزیره‌ی سیسیل است. این جزیره ناحیه‌ای مستقل در کشور ایتالیاست. مردم این جزیره فرهنگ غنی دارند و از سبک خاصی در معماری برخوردارند. همچنین هنر موسیقی و شعر برای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.

در این مقاله ما شما را با جزیره‌ی سیسیل که یک ناحیه‌ی خودمختار در کشور ایتالیاست بیشتر آشنا می‌کنیم. این جزیره‌ی اسرارآمیز از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فوق العاده‌ای تشکیل شده که بازدید از آن‌ها آرزوی هر گردشگری است.

جزیره‌ی سیسیل کجاست؟

این جزیره در جنوب شبه جزیره‌ی ایتالیا و در مرکز دریای مدیترانه واقع شده‌است. جزیره‌ی سیسیل را تنگه‌ای باریک با نام تنگه‌ی مسینا از شبه جزیره‌ی ایتالیا جدا می‌کند.

جزیره‌ی سیسیل بیش از ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن در حدود پنج میلیون نفر است. مرکز سیسیل شهر زیبای پالرمو است و واحد پول این جزیره نیز یورو است. مردم بومی سیسیل نیز به زبان ایتالیایی صحبت می‌کنند.

مارکوپولو

مارکوپولو

پیشینه‌ی جزیره‌ی سیسیل

از قدیمی‌ترین اقوامی که در این جزیره ساکن بودند می‌توان از سیکانرها نام برد. از اواسط قرن هشتم پیش از میلاد نیز یونانی‌ها به این جزیره مهاجرت کردند و با ساختن شهرهایی چون ناکسوس، کاتانیا، سیراکوس، مسینا، آگریگنت، گلا و … در آن اسکان یافتند. ضلع غربی جزیره‌ی سیسیل و پالرمو نیز تحت سلطه‌ی کارتاژها بود. پس از جنگ پونی این جزیره توسط رومی‌ها به تصرف درآمد و نام انبار غله‌ی ایتالیا بر آن نهاده شد.

ویژگی‌های جغرافیایی سیسیل

قسمت اعظم جزیره‌ی سیسیل را کوه‌ها در برگرفته‌اند. مشهورترین مشخصه‌ی جغرافیایی جزیره‌ی سیسیل نیز کوه آتشفشانی اتنا است که بلندترین آتشفشان فعال در اروپاست. طبق اسناد سابقه‌ی فوارن این آتشفشان به ۳۵۰۰ سال قبل باز می‌گردد. مردم بومی جزیره‌ی سیسیل بر این اعتقاد بودند که غول‌های انسلاد و تایفون با خشم خود سبب فوران این آتشفشان شده‌اند.

طبق شواهد نام سیسیل نیز از نام یونانی آن که سیکلی بوده گرفته شده‌است. سیسیل با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار، هرساله گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط دنیا جذب خود می‌کند.

مارکوپولو

مافیای سیسیل

مافیا در واقع سازمانی است که بر علیه نظام حکومتی موجودیت یافته‌است. سازمان مافیای سیسیل در زمان موسولینی موقتاً سرکوب شد. در حال حاضر نیزعلی رغم سرمایه گذاری‌هایی صورت گرفته در این جزیره هنوز هم به دلیل قدرت مافیا و رشوه خواری و باندبازی این جزیره نتوانسته به پیشرفت نسبی دست یابد.

مارکوپولو

محصولات کشاورزی

گندم و حبوبات از جمله محصولات کشاورزی این جزیره‌ی اسرارآمیز است. این جزیره همچنین با برخورداری از فنون آبرسانی فوق العاده توانسته‌ است محصولاتی چون لیمو، زیتون، بادام و پنبه را کشت نماید. اما با این اوصاف چون هنوز زمین‌داران بزرگ روند اقتصادی جامعه را در دست گرفته‌اند، هنوز هم تولیدات کشاورزی نسبت به امکانات طبیعی موجود در منطقه کمتر است. از این رو بسیاری از بومیان به شمال ایتالیا و یا دیگر کشورها در حال مهاجرت هستند

مارکوپولو

مارکوپولو

غذاهای محبوب در جزیره

بیشتر غذاهای این منطقه را ماهی و میگو که به همراه سبزی‌های تازه‌ی منطقه سرو می‌شوند، تشکیل می‌دهد. خوشمزه‌ترین غذای جزیره‌ی سیسیل نیز مانگیا ا بوی و آرانچینی است. آرانچینی در واقع نوعی کوفته برنجی است که با ماهی و ادویه طبخ می‌شود. در این جزیره همچنین نوعی نان حلقوی به نام کانولیس وجود دارد که بسیاری از افراد آن را برای وعده‌ی صبحانه همراه با شربت پرتقال میل می‌کنند.

مارکوپولو

مارکوپولو

مارکوپولو

چه ماهی را برای سفر به جزیره‌ی سیسیل انتخاب کنیم؟

سیسیل آب و هوایی معتدل دارد. از این رو اگر می‌خواهید به این جزیره سفر داشته باشید بهترین زمان ممکن، ماه نوامبر تا آوریل است. اما اگر در اواخر پائیز و زمستان به این جزیره سفر کنید به دلیل تخفیفات عالی فروشگاه‌ها و همچنین ارزان قیمت بودن بلیط اماکن تاریخی و گاهی مجانی بودن آن، سفری که پیش رو دارید برایتان بسیار ارزان قیمت تمام خواهد شد.

جاذبه‌های دیدنی سیسیل

معماری سیسیل بسیار منحصربه فرد و زیباست. از این رو اماکن تاریخی بسیاری را در خود جای داده که بازدید از آن‌ها بسیار لذت بخش است. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی این جزیره جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی دارد که دیدن آن‌ها لذت سفر را چند برابر می‌کند. در زیر به تعدادی از دیدنی‌های سیسیل اشاره می‌کنیم.

دره معابد (Valle dei Templi)

مارکوپولو

کوه اتنا (Mount Etna)

مارکوپولو

کلیسای جامع پالرمو (Palermo Cathedral)

مارکوپولو

تئاتر یونانی تائورمینا (Ancient theatre of Taormina)

مارکوپولو

گورستان پانتالیکا (Necropolis of Pantalica)

مارکوپولو

کلیسای کاتانیا (Catania Duomo)

مارکوپولو

سلینانته (Selinunte)

مارکوپولو

کلیسای جامع سیراکوزا (Duomo di Syracusa)

مارکوپولو

ویلا رومانا دل کاساله (Villa Romana del Casale)

مارکوپولو

اینستاگرام مارکوپولو