خانه مارکوپولو در ونیز

مارکوپولو نامی ست که در تمامی دنیا با سفر و اکتشاف گره خورده. به لطف کتاب، پژوهش‌ها، فیلم و سریال‌های زیادی که در مورد سفرنامه مارکوپولو نوشته شده، چیزهای زیادی در مورد سفر شگفت‌انگیز این بازرگان ونیزی به چین می‌دانیم.نام فرودگاه شهر ونیز به یادبود این جهانگردِ مشهور ایتالیایی، فرودگاه مارکوپولو نام‌گذاری شده. ولی آیا به غیر از یک نام بر سر در فرودگاه چیزی دیگری از جهانگرد-بازرگان مشهور قرن سیزدهم در ونیز نمی‌توان پیدا کرد؟

@val3

کورته دل میلیون

پدر مارکو، نیکولو و عموش مافئو در سال ۱۲۶۰ میلادی برای دیدن برادر بزرگترشان به شبه جزیره کریمه سفر کردند. براساس رسمی رایج در آن زمان بیشتر بازرگانان ونیزی جهت تسهیل امور، تعدادی از اعضای خانواده‌شان را در قسطنطنیه یا کناره دریای سیاه مستقر می‌کردند. دو برادر پولو از همین کریمه بود که نخستین سفرشان در طول جاده ابریشم به سمت چین را آغاز کردند. مارکو در سال 1245 به دنیا آمد و پدرش را تا زمانی‌که در سال 1269 دوباره به ونیز بازگشت ندید.

@val3

قدیمی‌ترین ردی که از خانواده پولو در ونیز به دست آمده به قرن یازدهم میلادی باز می‌گردد. خانواده پولو به دو شاخه تقسیم می‌شود و یک شاخه در محله سن جرمیا مستقر می‌شوند. شاخه دیگر در نزدیکی کلیسا سن جیووانیا شروع به زندگی می‌کند و به عنوان «پولو امیلیونی» (Polo Emilioni) شناخته می‌شوند. مارکو از تبار همین خانواده بود. بعدها وقتی مارکو از سفر چین باز می‌گردد، در محله اجدادیش ساکن می‌شود. این محله که به اسم «کورته دل میلیون» (Corte del Milion) شناخته می‌شود و از جاذبه‌های گردشگری ونیز به حساب می‌آید.

@val3

خانه تاریخی مارکوپولو

خانه مارکوپولو (Casa di Marco Polo) در نزدیکی کلیسای جان کریسوستوم و تئاتر مالیبران در حال حاضر به روی عموم باز نیست. البته یک پلاک سنگی روی دیوار خانه به یاد اهمیت این خانه تاریخی نصب شده و می‌توان از نمای خانه و پلاک دیدن کرد. خانه مارکوپولو در امتداد یک راهرو و در نزدیکی یک کانال در محله «کورته سکوندا دل میلیون» قرار گرفته. خانواده پدری مارکوپولو در آن دوره به اسم «میلیون» هم شناخته می‌شدند.

پس از عبور از یک گذرگاه ( یا به ایتالیایی sottoportego) شما به محوطه بیرونی ساختمان می‌رسید. روبروی شما خانه مارکو پولو قرار گرفته است. از آنجایی‌که مهمترین جاذبه‌های گردشگری ونیز نظیر پیاز سن مارکو، باسیلیکا سن مارک، پل ریاتو و پلاس دوج در نزدیکی کورته سکوندا دل میلیون قرار گرفته، بازدید از این خانه جزء بسیاری از برنامه‌های گردشگری شهر هم هست.

همچنین خانه مارکوپولو در نزدیکی یکی از آرام‌ترین کانال‌های شهر و در فاصله نه چندان دور از کانال بزرگ (Grand Canal) واقع شده، بنابراین در بازدید از کانال‌های ونیز هم می‌توان به آن سر زد.

@val3

خلاصه اینکه کاسا دی مارکوپولو توقفگاه بسیار مناسبی برای برنامه‌ گردش پیاده شهر ونیز به حساب می‌آید. فقط توجه داشته باشید که برای پیاده‌روی در ونیز باید حتما کفش‌های راحتی و کلاه بپوشید و کرم ضدآفتاب هم استفاده کنید.

به علاوه می‌توانید برای بازدید از این خانه تاریخی از میدان سن مارک یا پل ریالتو از تاکسی‌های آبی در کانل بزرگ (Grand Canal) هم استفاده کنید. اینطوری هم گردش آبی هیجان‌انگیز خواهید داشت و هم یک بازدید تاریخی.

بعد از اینکه به محوطه جلوی ساختمان رسید، پلاک خانه مارکوپولو به راحتی به چشم می‌آید. روی پلاک به ایتالیایی و انگلیسی این جملات نوشته شده: «اینجا زمانی خانه مارکوپولو بود، کسی‌که به دورترین نقاط در شرق سفر کرد و بعدها شرح سفر‌هایش را توصیف کرد. این پلاک توسط شهر ونیز در سال 1881 نصب شده.»

نکات مهم در بازدید از کاسا دی مارکوپولو

• اگر قصد بازدید و گردش پیاده از این اثر تاریخی دارید، کفش‌ راحتی، کلاه و کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

• راهروی منتهی به محوطه جلوی خانه برای عبور ویلچر مناسب است، فقط توصیه می‌شود از سمت محله کانارجیو (Cannaregio) مراجعه کنید. سر راه یک پل روی کانالی کوچک قرار گرفته است.

• هرچند امکان بازدید از داخل خانه مقدور نیست، ولی محوطه بیرونی و حال‌وهوای محله واقعا ارزش بازدید را دارند. دوربین عکاس فراموش نشود.

مسیر دسترسی

خانه مارکوپولو در منطقه کال اسکاتا و بین محله کانارجیو و کاستلو قرار گرفته. از میدان سنت مارک و پل ریاتلو پیاده یا با تاکسی آبی از طریق کانال بزرگ می‌توان دسترسی داشت.

-----------------------------------------------

----------------------------------------------

----------------------------------

-------------------------------------------------