روستای فیلبند ، بهشتی بر فراز ابرها

نویسنده : آزاده نادعلی

روستای فیلبند در استان مازندران قرار دارد. این منطقه در مکانی مرتفع و طبیعتی بکر واقع است. طبیعت بکری که تنها صدای پرندگان، نسیم پیچیده در میان درختان و چشم اندازهای زیبا زینت بخش آن است.

پدیده ی اقیانوس ابر یکی از ویژگی های طبیعی منطقه ی فیلبند به شمار می رود که این منطقه را به مکانی منحصر به فرد مبدل کرده است. تماشای اقیانوس ابر و سفیدی یک دست آن جایگاه ویژه ای را در دل طبیعت دوستان باز نموده است.

فیلبند کجاست؟

روستای فیلبند از توابع دهستان خوشرود شهرستان بابل است که در ۲۴۰ کیلومتری تهران به سمت آمل و در جاده هراز قرار دارد.

علت نامگذاری

نام روستای فیلبند، در اصل فِلبند است. در گویش مازندرانی فل به معنای خستگی و بند به معنای بند آمدن و نتوانستن است. از آنجایی که برای رسیدن به این منطقه به دلیل ارتفاع بالا باید مسیر دشواری را بپیمایید به آن فیلبند می گویند. روستای فیلبند در مرتفع ترین بخش شرقی مازندران با ارتفاع ۲۳۰۰ متر قرار دارد، از این رو آن را بام شرقی مازندران نیز می نامند.

جاذبه های فیلبند

یکی از زیباترین ویژگی های منطقه فیلبند، پدیده ی اقیانوس ابر است. در واقع به دلیل ارتفاع زیاد، ابرها در زیر پا قرار گرفته و این احساس را در انسان ایجاد می کند که بر فراز اقیانوسی از ابر قرار گرفته است. این پدیده بیشتر در تابستان رخ می دهد. زیرا در فصل زمستان به دلیل پایین بودن دما، روستا پوشیده از برف است.

از دیگر جذابیت های فیلبند، حضور چشمه های متعدد است. یکی از این چشمه ها، چشمه کوچکی به نام لار است که سرشار از املاح معدنی است و برای درمان کلیه ها بسیار مفید است. از طرفی وجود فلوئور در آب چشمه های منطقه در استحکام استخوان بندی بومیان نقش مهمی داشته است.

روستای سنگچال در مسیر فیلبند خود قشنگی منطقه را دوچندان نموده است. این روستا در دهستان چلاو و در دامنه ی کوه قرار گرفته و مملو از درختان تنومند و سرسبز و چشمه های خنک و گوارا است. سنگچال در همه فصول قابل بازدید است.

بهترین زمان بازدید

با توجه به اینکه فیلبند نزدیک به ۷ ماه از سال پوشیده از برف است بنابراین بهترین زمان بازدید، اواسط بهار تا ابتدای پاییز است. این منطقه در این فاصله ی زمانی به دلیل ارتفاع زیاد، دارای هوای خنک و مطبوعی است. به طوری که بومیان منطقه نیز در این زمان به فیلبند آمده و از آب و هوای آن لذت می برند.