زنگبار ، سرزمین زنگیان

نویسنده : محمود مزارعی

زنگبار، از جمله جزایر مهم تانزانیا و منطقه‌ای نیمه مختار در تانزانیا است. پایتخت این منطقه شهر زنگبار است و در حدود ۹۸ درصد ساکنان آن مسلمان هستند. زنگبار صادر کننده‌ی ادویه‌جاتی چون میخک، فلفل سیاه،‌دارچین، جوز و … است.

زنگبار شهر شگفت انگیز سندباد است که آثار باستانی زیبایی را از اقوام ایرانی، هندی و عربی در خود جای داده‌است. این شهر جاذبه‌های طبیعی بسیار منحصربه فردی را در خود جای داده که گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط دنیا جذب خود می‌کند. تانزانیا مجموعه‌ای از جزایر را در اقیانوس هند شامل می‌شود که مشهورترین آن جزیره‌ی زنگبار است. این شهر در زبان بومیان منطقه به آنگیجا Unguja شهرت دارد. از این رو اگر به دنبال سفری هیجان انگیز هستید، این جزیره با برخوداری از جاذبه‌هایی شگفت انگیز و زیبا بهترین گزینه است. برای آشنایی بیشتر با زنگبار سرزمین زنگیان در این مقاله همراه ما باشید.

وجه تسمیه‌ی جزیره

زنگ کلمه‌ای فارسی است که به معنای تیره رنگ است. بار نیز به معنای ساحل و یا کناره و کرانه است. بدین ترتیب زنگبار در مجموع به معنای سرزمین یا ساحل سیاهان است. جالب است بدانید که ایرانیان باستان از دوران هخامنشیان با زنگبار دادوستد داشتند. زنگبار در میان اعراب به زنجبار و در میان اروپاییان به Zanzibar شهرت دارد.

پیشینه‌ی زنگبار

پانصد سال پیش از میلاد مسیح این جزیره پذیرای جهانگردانی چون اقوام ایرانی، آشوری، چینی، یهودی و … بود که با هدف تجارت به این منطقه وارد شدند. پس از اسلام و در قرن هشتم میلادی نیز برخی از تاجران همچون تاجران عرب به این جزیره‌ی اسرارآمیز وارد شدند و کالاهایی چون فنجان، صابون و شیشه‌های رنگی را به بومیان منطقه فروخته و در قبال آن‌ حبوبات و غلات و محصولات کشاورزی دریافت ‌کردند. از این رو دین اسلام توسط تجار عرب به جزیره‌ی زنگبار وارد شد.

در قرن دهم میلادی نیز با ورود عده‌ای از ایرانیان که از شیراز به این منطقه سفر کردند، تأثیرات شگرفتی بر تاریخ و فرهنگ مردم این مرز و بوم ایجاد شد. در قرن پانزدهم میلادی پرتغالی‌ها توانستند بر بخشی از مناطق شرق آفریقا و همچنین زنگبار تسلط یابند. در سال ۱۶۹۷ میلادی نیز اعراب عمانی پرتغالی‌ها را از این جزیره خارج کرده و پایتخت سلاطین عمانی را از مسقط در سال ۱۸۴۰ به این منطقه انتقال دادند.

از اواخر قرن نوزدهم نیز آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها به جزیره وارد شدند و درست بعد از جنگ جهانی اول این جزیره زیر سلطه‌ی انگستان رفت. در سال ۱۹۶۳ میلادی نیز انگلیس استقلال جزیره را به دست گرفت ولی از آنجا که حکومت را به سیاهان منطقه واگذار نکرد، سبب نارضایتی سیاهان و کودتای سال ۱۹۶۴ شد. از این رو با متحد شدن تانگانیا و زنگبار کشور مستقل تانزانیا شکل گرفت.

زبان بومیان زنگبار

بومیان منطقه به زبان سواحلی صحبت می‌کنند که در گروه زبان‌های بانتو است. این زبان از جمله مهم‌ترین زبان‌های آفریقا به شما می‌رود. جالب است بدانید که بومیان این منطقه به زبانشان شیرازی می‌گویند و نام سواحلی را که توسط اعراب در منطقه رایج شده را استفاده نمی‌کنند.

شهر سنگی مهم‌ترین جاذبه‌ی باستانی

یکی از زیباترین دیدنیهای زنگبار شهر سنگی است که از کوچه‌هایی مارپیچ و تنگ همراه با مجموعه‌ای از کاخ‌ها، مغازه‌ها،‌ مساجد تشکیل شده‌است. گردشگران می‌توانند در خانه‌ای قدیمی که به بازرگانی به نام تعلق داشته و اکنون به هتل تبدیل شده اقامت نمایند و از دیدنی‌های اطراف شهر سنگی از جمله پارک دریایی چول (Chole)،‌ زندان و جزیره‌ی مار لذت ببرند. در زیر به تعدادی از معروف‌ترین دیدنی‌های اطراف جزیره‌ی زنگبار و شهر سنگی اشاره می‌کنیم.

جزیره‌ی زندان

از دیگر دیدنی‌های نزدیک به زنگبار می‌توان به جزیره‌ی اسرارآمیز زندان اشاره کرد. برای رسیدن به این جزیره کافی است سوار بر قایق شده و پس از چند دقیقه به جزیره برسید. جزیره‌ی زندان در واقع زمانی محل نگهداری و زندانی کردن برده‌ها بوده‌است. پس از از بین رفتن فرهنگ برده‌داری نیز این جزیره برای قرنطینه کردن بیمارانی به کار می‌رفته که به مریضی‌هایی مرگبار دچار بودند. اما امروزه جزیره‌ی زندان منطقه‌ای حفاظت شده برای لاک پشت‌های غول پیکر است. از این رو اگر به زنگبار سفر کردید حتماً از این جزیره و آثار برجای مانده از آن دیدن کنید.

ساحل نونگوی

در شمال غربی زنگبار روستایی با نام نانگوی قرار دارد. این ساحل، مکان مناسبی برای افرادی است که آفتاب گرفتن در ساحل را دوست دارند و می‌خواهند از مشاهده‌ی دریایی شفاف لذت ببرند.

کاخ موزه

کاخ موزه و یا کاخ سلطان از باستانی‌ترین بناهای شهر سنگی است. این کاخ در کنار اقیانوس قرار دارد که در قرن نوزدهم برای خانواده‌ی حاکم زنگبار تانزانیا بنا شده‌است. این کاخ بعد از کودتای ۱۹۶۴ به کاخ مردم تغییر نام داد و امروزه به عنوان موزه مورد بازدید گردشگران است. در این موزه وسایل حاکم و خانواده‌اش به نمایش عموم درآمده‌است.

خانه شگفتی‌ها

خانه شگفتی ها (House of Wonders) یکی دیگر از بناهای باستانی شهر سنگی است. در این خانه که بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین بنای شهر است تاریخ و فرهنگ زنگبار به نمایش درآمده‌است.

فروشگاه‌های مواد غذایی

در شهر سنگی فروشگاه‌های مواد غذایی قرار دارند که فقط شب‌ها فعال هستند. در این فروشگاه‌ها گردشگران می‌توانند انواع غذاهای دریایی از جمله ماهی‌ها خوشمزه و کبابی و گوشت و سبزیجات تازه را در کنار غذاهایی چون سمبوسه و سیب‌زمینی‌های خوشمزه میل کنند.