سفر امن و سالم در دوران شیوع کرونا

مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه

با شروع همگیری ویروس کرونا، روند زندگی‌مان به کلی دگرگون شد. هر آنچه که تا پیش از دوران کرونا به راحتی و بدون دغدغه انجام می‌شد، الان باید با رعایت دقیق توصیه‌های پزشکی و سلامتی انجام شود. در مورد مسافرت کردن هم گفته شده، در صورت امکان لغو و به زمان دیگری موکول شود. ولی با این وجود، به دلیل الزامات شغلی و خانوادگی باید به سفر بروید. در این صورت توصیه می‌کنیم قبل هر کاری اطلاعات خودتان را در مورد سفر در دوران کرونا بیشتر کنید.

هر چقدر آگاهانه‌تر و محتاط‌تر به سفر بروید، بیشتر از خطر ابتلا به ویروس کرونا دور می‌شوید. در ادامه با توصیه‌های سلامتی در مسافرت در دوران کرونا همراه ما باشید.

شاید بتوان با چند توصیه ساده از بروز خطر پیشگیری کرد:

- حفظ فاصله حداقل دو متری با دیگران

- دوری گزیدن از شلوغی‌ها

- پوشاندن سر و صورت

- گرفتن دستمال جلوی سرفه و عطسه

- شست‌وشوی دست‌ها با صابون یا مواد ضدعفونی‌کننده حاوی الکل 60 درصد حدقل به مدت 20 ثانیه

مارکوپولو

شناسایی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مقصد

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های کرونایی هر شهر، استان و کشور ممکن است کاملا متفاوت باشد. بنابراین توصیه می‌شود حتما پیش از آغاز سفر مخصوصا سفر خارجی در مورد مقصدتان به خوبی مطالعه کنید. آگاهی از محدودیت‌ها و قوانین مقصد، هم ضامن سلامتی‌تان است و هم از شوکه شدن ناخوشایند جلوگیری می‌کند.

سایت سازمان‌ها و اداره‌های محلی مقصدتان بهترین منبع برای کسب اطلاعات لازم است. به یاد داشته باشید که محدودیت‌ها براساس شرایط هر منطقه خیلی سریع می‌تواند تغییر کند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم، دقیقا روزِ عزیمت به سفر دوباره وب‌سایت‌ها و اعلامیه‌ها را بررسی کنید. علاوه بررسی محدودیت‌ها، از ساعات فعالیت سازمان‌ها و اداره‌ها، رستوران‌ها، پارک‌ها و به طورکلی هر مکان دیگری که قصد مراجعه دارید، مطلع شوید.

سفر هوایی

از آنجایی‌که هوای داخل هواپیما به خوبی فیلتر و گندزادیی می‌شود، بیشتر ویروس‌ها به راحتی در هواپیما‌ها پخش نمی‌شوند. اما به هر حال با حضور مسافران و جمعیت در هواپیما، امکان فاصله‌گیری اجتماعی دشوار می‌شود. به علاوه معمولا برای سفرهای هوایی باید در صف‌های کنترل بلیت و تحویل بار و کنترل امنیتی در کنار دیگران ایستاد، که منجر عدم رعایت فاصله‌گیری اجتماعی می‌شود.

مارکوپولو

بدین منظور سازمان‌های بین‌المللی و داخلی هوایی و البته فرودگاه‌ها قوانین و مقررات خاص بهداشت دوران کرونا وضع کرده‌اند. توصیه می‌کنیم، حتما به این توصیه‌های ایمنی توجه کنید. باز هم در این مورد توصیه می‌کنیم حتما به وب‌سایت فرودگاه مراجعه کنید و از این قوانین مطلع شوید. برخی از پروتکل‌های بهداشتی مشترک در ادامه آورده شده:

•تمام مسافران، کارمندان، کارکنان، مامورین امنیتی و مراجعین باید به صورت ماسک بزنند و دستکش داشته باشند.

•مامورین امنیتی کنترل افراد و چمدان‌ها باید بعد از هر بررسی دستکش‌هایشان را عوض کنند

•صف‌ها باید با حداکثر فاصله تشکیل شوند.

•مسافران در تمام مراحل باید ماسک به صورت داشته باشند. فقط در زمانی‌که به مطابقت عکس مدرک شناسایی با چهره نیاز است، مسافر می‌تواند ماسک را بردارد.

•همه مسافران می‌تواند یک محلول ضدعفونی‌کننده به حجم حداکثر 350 میلی‌لیتر با خود به داخل هواپیما ببرد.

توصیه می‌شود، پیش و پس از مراحل کنترل و بررسی امنیتی دست‌هایتان را حدقل به مدت 20 ثانیه با صابون بشورید.

دیگر وسایل حمل‌ونقل زمینی

اگر قصد سفر با اتوبوس یا قطار را دارید، حتما فاصله حداقل 2 متری با دیگران را رعایت کنید. به علاوه باید پروتکل‌های خاص دوران شیوع کرونا را هم رعایت کنید.

حتی اگر قصد دارید با هواپیما سفر کنید، احتمالا در فرودگاه مجبور خواهید تا از اتوبوس استفاده کنید. همچنین در مقصد باید با تاکسی یا ماشین کرایه‌ای به هتل بروید. توصیه می‌شود در وسایل حمل‌ونقل عمومی احتیاط‌های لازم را داشته باشید. فاصله‌گیری اجتماعی از دیگر مسافران، استفاده از ماسک دستکش و موادضدعفونی‌کننده الکلی ساده‌ترین و البته بهترین راه پیشگری است.

مارکوپولو

سفر با خودروی شخصی

اگر تمایل ندارید در دوران کرونا با هواپیما سفر کنید، احتمالا سفر با ماشین شخصی گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود. سفر با ماشین شخصی باعث می‌شود تا شخص احساس کنترل بیشتری به اوضاع داشته باشد، بنابراین در این شرایط از نظر روانی بیشتر توصیه می‌شود. و اینکه سفر با ماشین همیشه به همراه توقف در مسیر است. در این صورت باید موارد بهداشتی خاص دوران کرونا را رعایت کنید.

•تا جایی‌که امکان دارد، در طول مسیر توقف نکنید. البته در صورتی‌که احساس خواب‌آلودگی داشتید، توقف توصیه می‌شود.

•حتما ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده الکلی را در دسترس داشته باشید تا در طول سفر به راحتی از آن‌ها استفاده کنید.

•حتما آب کافی و غذا با خودتان داشته باشید تا در طول مسیر مجبور به خرید از فروشگاه‌ها نشوید.

•برای بنزین زدن یا خودتان اصلا بنزین نزنید یا سعی کنید از دستکش و ماسک استفاده کنید. بعد از بنزین زدن حتما دست‌هایتان را با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشویید.

مارکوپولو

سلامت سفر در هتل

هتل‌داران و به طور کلی صنعت‌گردشگری به خوبی متوجه نگرانی مسافران در دوران کرونا است. بنابراین در هتل‌ها بیشترین و بهترین استانداردهای بهداشتی رعایت می‌شود.

البته در هتل‌ها هم یک سری قوانین مخصوص مقرر شده، توصیه می‌کنیم این قوانین را در وب‌سایت هتل‌ها مطالعه کنید. در ضمن به هر حال خود شما هم باید پروتکل‌های بهداشتی را نیز رعایت کنید. مواردی همچون فاصله‌گیری اجتماعی در لابی، پذیریش و رستوران هتل و استفاده همیشگی از ماسک و دستکش.

اینستاگرام مارکوپولو