سنت های فرهنگی عجیب ایرانیان از دیدگاه گردشگران

نویسنده : ابوالفضل نیکومرام مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه

آداب و رسوم و سنت های فرهنگی در هر کشوری متفاوت و گوناگون است به طوری ممکن است رفتارهای اجتماعی یک جامعه برای جوامع دیگر غیرقابل درک، نامفهوم و یا حتی بی ادبی باشد. ولی تمامی فرهنگ ها یک وجه مشترک مشهود دارند، و آن هم فراگیری و انتقال نسل به نسل آن است که فرهنگ مختص به آن کشور را زنده نگاه می دارد.

این تفاوت ها باعث افزایش جذابیت یک کشور از دیدگاه گردشگری می شوند و حس کنجکاوی مسافران برای سفر به آنجا دو چندان می کنند. ایران نیز در دسته کشورهایی است که مملو از سنت های فرهنگی گوناگون و خرده های فرهنگ های قدیمی می باشد که نسل به نسل تا به حال ادامه یافته است.

در اینجا می خواهیم بعضی رفتارها و کنش هایی را بررسی کنیم که برای خودمان بسیار عادی و معمولی است درحالی که برای افرادی که از کشورهای دیگر به ایران سفر کرده اند بسیار عجیب بوده است.

ظرف را پر برگرداندن

یکی از سنت های بسیار جالب و عجیب برای غیر ایرانیان برگرداندن ظرف پر به شخصی است که قبلا در همان ظرف به شما چیزی داده است و خالی برگرداندن ظرف ادبی یا کم لطفی تلقی می شود ، بنابراین ایرانی ها ظرف را با توجه به آنچه که در آشپزخانه خود دارند حتی با کوچک ترین چیزا مانند یک مشت آبنبات یا شکلات و یا اگر کیکی که از قبل پخته باشند پر می کنند. اگر هم گزینه مناسبی برای پر کردن ظرف پیدا نکنند داخل آن یک یا چند شاخه کوچک گل می گذارند. مهم تر از چیزی که درون ظرف قرار می دهند، خالی برنگرداندن آن ظرف است!

مارکوپولو

ریختن آب پشت سر مسافران

وقتی یکی از دوستان یا اعضای خانواده به مسافرت می رود، ایرانیان سینی ای آماده می کنند که در آن قرآن و یک ظرف آب است و مسافر قبل از رهسپار شدن برای دور ماندن از بلایا سه بار از زیر قرآن رد می شوند، سپس آن را می بوسد و بعد آماده رفتن می شوند و زمانی آن شخص شروع به رفتن می کند اعضای خانواده که برای بدرقه، او را همراهی کرده اند ظرف آب را پشت او میریزند و برای او آرزوی سلامتی در طول سفر می کنند.

مارکوپولو

قرار دادن لیوان روی نعلبکی

این مورد ممکن است آنچنان مطرح بنظر نرسد ، اما آن چیزی که برای مردم کشورهای دیگر عجیب است. قرار دادن لیوان پر به روی یک ظرف (همان نعبلکی) زمانی که از شما درخواست اب می کنند.

مارکوپولو

سور دادن

سور دادن برای ما ایرانی ها یک امر عادی است که به شکرانه و میمنت یک اتفاق خوب مثل: خریدن خانه،ماشین و یا قبول شدن در یک دانشگاه خوب و... یک جشن مختصر به پا می کنیم و یا در ساده ترین حالت، شیرینی بین اطرافیان، همکاران و آشنایان شیرینی پخش می کنیم و آنها در شادی خود شریک می کنیم. اما این کار اگر در یک محیط کار خارجی و یا در کشور دیگر انجام باعث شگفتی و تعجب تمام افراد حاضر در آنجا خواهد شد!

مارکوپولو

پشت کردن به دیگران

در ایران اگر کسی می خواهد رانندگی کند و یا جایی بشیند که پشت او کسی دیگر نشسته است، برمی گردد و از سرنشینان عذرخواهی می کند و آنها نیز معمولا در جواب می گویند: «مشکلی نیست، راحت باشید و یا گل پشت و رو ندارد!» این رفتار به نشانه احترام به شخص مقابل و بزرگ شمردن او است. درحالیکه برای گردشگران و افرادی که خارج از ایران زندگی می کنند باعث تعجب می شود!

خیرات

از دیگر سنت و فرهنگ های ایرانی که برای گردشگران جالب و عجیب است، جعبه های خیرات (خرما، شکلات و...) هستند جلوی فروشگا ها و یا خانه ها قرار دارند و گاها عابران از آن برمیدارند، دعایی زیر لب زمزمه می کنند و به راه خود ادامه میدهند. درواقع این کار ادای احترام به عزیزانی است که از دنیا رفته اند. و اگر افراد غیر ایرانی از قبل با این سنت و فرهنگ ایرانی آشنا نباشند قطعا برایشان عجیب و تعجب آور خواهد بود.

مارکوپولو

نچ!!!

نچ! به معنای نه! و همین آوایی که به نشانه مخالفت به همراه بالا انداختن ابرو های خود ایجاد می کنیم برای بسیاری از گردشگران گیج کننده است! چون اصلا نمیداند ما منظورمان چیست!

در نهایت...

مطالبی که خواندیم بخش کوچکی از رفتارها، سنت ها و فرهنگ های ایرانی بود که باعث تعجب و گاهی سردرگمی مسافران و گردشگران می شود. تفاوت فرهنگی و تنوع در رفتار و منش در کشورهای مختلف خود می تواند از عوامل تاثیرگذار در جذابیت آن کشور محسوب شود و البته گاهی بالعکس! بهتر است قبل از سفر به کشوری که تاکنون نرفته اید حتما کتاب های راهنما آن را مطالعه کنید و اطلاعات کافی در مورد فرهنگ کشور مقصد را کسب نمایید

صفحه اینستاگرام مارکوپولو

marcopolo_tour

منابع:

www.mypersiancorner.com

theculturetrip.comاینستاگرام مارکوپولو