پلازا مایور ، میدان گردش‌وگذار مادرید

نویسنده : محمود مزارعی

پلازا مایور (Plaza Mayor) که به معنی میدان بزرگ، یکی از معروف‌ترین میدان‌های مادرید ، پایتخت اسپانیا ست.

پلازا مایور در مرکز مادرید و منطقۀ سول (Sol) قرار گرفته است. این میدان مستطیلی شکل، ۱۲۹ متر طول و ۹۴ متر عرض دارد. در حال حاضر کل میدان سنگ‌فرش و ورود وسایل نقلیه به آن ممنوع است.

پلازا

پلازا در فرهنگ اسپانیا و کشورهایی اسپانیایی زبان ، محیط عمومی بزرگی ، شبیه به میدان است که در اطراف آن ساختمان‌های مهم دولتی ، کلیسا و … ساخته شده‌اند.

پلازاها کاربردهای گوناگونی دارند، مثلاً محلی ست برای تجمعات، تظاهرات، گردهمایی‌های سیاسی و شهری و حتی رژه نظامیان.

در تمامی شهرهای اسپانیا و کشورهای آمریکای جنوبی اسپانیایی زبان، پلازا ساخته شده و همچنان مورد استفاده است.

تاریخچهٔ پلازا مایور

تاریخچه ساخت پلازا مایور ، میدان گردش‌وگذار مادرید به قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد.

در آن زمان این مکان به عنوان یکی از سرحدات شهری به شمار می‌آمد و در ابتدا میدان فاوبورگ (Faubourg) نام داشت. از این میدان به عنوان بازار اصلی شهر استفاده می‌شد.

در سال ۱۵۸۰ ، شاه فیلیپ دوم (Philippe II) به خوان د هررا (Juan de Herrera) معمار معروف دستور داد، نقشه‌هایی برای بازسازی‌ این میدان ارائه دهد.

کارهای بازسازی در سال ۱۵۹۰ با ساخت کازا پانادریا (Casa de la Panadería) آغاز شد. از آنجایی‌که کارهای ساخت پالازا خیلی به طول می‌کشد، در سال ۱۶۱۷، فیلیپ سوم به خوان گومز د مارا دستور می‌دهد تا در عرض دو سال ساخت میدان به پایان برسد.

در سال‌های ۱۶۳۱ و ۱۷۹۰ در پالازا مایور آتش‌سوزی رخ می‌دهد و هر بار منجر به بازسازی‌هایی اساسی می‌شود. آخرین بازسازی به دست خوان د ویلانوا (Juan de Villanueva) سپرده می‌شود، اما به دلیل مرگ وی عملیات ساخت متوقف می‌شود. پروژهٔ بازسازی در سال ۱۸۵۴ به پایان می‌رسد و پالازا مایور به شکل کنونی آن در می‌آید.

در سال ۱۸۴۸، مجسمه‌ٔ اسب‌سوار فیلیپ سوم اثری از مجسمه‌سازان مشهور قرن ۱۷ ، خوان د بلونی و پیترو تاکا در این پالازا نصب می‌شود.

ساختمان کازا پانادریا

ساختمان کازا پانادریا (Casa de la Panaderia) قدیمی‌ترین ساختمان پالازا ماریو ست. از این میدان در قرن هجدم به عنوان آکادمی هنرهای زیبایی سنت فرندیناند استفاده می‌شده و پس از آن تا سال ۱۸۷۱ محل آکادمی سلطنتی تاریخ بوده است. پس از آن تاریخ، ساختمان به مالکیت شهرداری مادرید درآمد و از آن به عنوان ساختمان اداری شهرداری استفاده می‌شود.

در سال ۱۶۷۲ و در پی دومین آتش سوزی میدان، ساختمان کازا پانادریا به شدت آسیب دید. بازسازی ساختمان به دست کیودیا کوئل انجام شد. وی معماری ساختمان را به طور کل عوض کرد.

ساختمان کازا کارنیسریا

کازا دلا کارنیسریا (Casa de la Carniceria) در جنوب پالازا قرار گرفته است. در مورد قدمت و تاریخچۀ ساخت این بنا اطلاعات زیادی در دست نیست. پس از آتش‌سوزی سال ۱۶۳۱، این ساختمان به شکل ساختمان پانادریا بازسازی شد.

کاربرد فعلی پالازا ماریو

امروزه پالازا ماریو به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر مادرید تبدیل شده است. در فصل تابستان جشن‌ها و مراسم دیدنی زیادی در این میدان برگزار می‌شوند.