چمیدونم

ایرلاین زاگرس را بیشتر بشناسیم

ایرلاین زاگرس را بیشتر بشناسیم ایرلاین زاگرس را بیشتر بشناسیم

ایرلاین زاگرس یکی از شرکت‌های هواپیمایی معتبر و خوشنام کشور است که از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرده‌است. این شرکت با دو فروند هواپیمای توپولوف آغاز به کار کرد و در حال حاضر نوزده فروند هواپیما برای جابه‌جایی مسافران را به خود اختصاص داده‌ که تمامی آن‌ها سالم و فعال هستند. از این رو اگر به دنبال ایرلاین مناسبی برای پرواز خود هستید، ایرلاین زاگرس می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شرکت هواپیمایی در این مقاله همراه ما باشید.

آبریزگان ، آب بازی و یادبود آرش کمانگیر

آبریزگان ، آب بازی و یادبود آرش کمانگیر آبریزگان ، آب بازی و یادبود آرش کمانگیر

دهم تیر به تقویم امروز ایران جشن آبریزگان یا آبپاشان است. این جشن در گاهشماری زردشتیان با نام تیرگان شناخته می شود. آبریزگان یا تیرگان یکی از کهنترین جشن های ایرانی است که در کنار نوروز، مهرگان و سده رنگ و بوی ملی-میهنی داشته است. پیدایش هریک از این چهار جشن (نوروز، آبریزگان، مهرگان و سده) به یک از پادشاهان تاریخ اساطیری ایران نسبت داده می شود. پیدایش نوروز را به جمشید می رسانند. آبریزگان در زمان منوچهر و مهرگان در زمان فریدون بنیان نهاده می شود. سده را هم به هوشنگ منسوب می کنند. تیرگان یا آبریزگان جشنی است که آب در آن عنصر آیینی مهمی است. این جشن به واقع گرامی داشت عنصر آب در فصل گرم سال است.

آیا مى دانستید فروم رومى چه جایى است؟

آیا مى دانستید فروم رومى چه جایى است؟ آیا مى دانستید فروم رومى چه جایى است؟

فروم رومی یا فروم روم (Forum Romanum) که با نام‌های فروم ماگنوم (Forum Magnum به معنی فروم بزرگ) و همچنین فروم وتوس (Forum Vetus به معنی فروم قدیمی) نیز معروف است یکی از جاذبه‌های تاریخی مسحورکننده و شگفت‌انگیز شهر رم است که بین تپه‌های کاپیتول (Capitole) و کوه پالاتین (Mont Palatin) قرار گرفته است. فروم رومی مهم‌ترین بخش روم باستان بود، اهمیت این مکان را از این زاویه باید دید که رویدادهای تاریخی، مذهبی و سیاسی زیادی در این مکان اتفاق افتاده است. در این مکان مراسم ازدواج، مسابقات، نبرد گلادیاتورها و مراسم و جشن‌های مذهبی برگزار می‌شده‌است. در واقع فروم رومی زنده‌ترین و پویاترین بخش روم باستان بوده است.

 معروف‌ترین کتابفروشی‌های جهان

معروف‌ترین کتابفروشی‌های جهان معروف‌ترین کتابفروشی‌های جهان

اگر فرد کتابخوانی باشید، لذت قدم زدن میان قفسه‌های یک کتابفروشی را درک می‌کنید. بین قفسه‌های کتاب، گذر زمان احساس نمی‌شود و بوی کتاب نو می‌تواند شما را از زمان و مکان جدا کند و به سفری به سرزمین‌های دور ببرد. معروف‌ترین کتابفروشی‌های جهان، فضاهایی ایده‌آل برای نشستن و ورق زدن کتاب‌ها دارند و مجموعه‌ی کاملی از کتاب‌‌ها که روح هر کتابخوانی را نوازش می‌دهد. در این کتابفروشی‌ها می‌توانید با افراد فرهنگی و روشن‌فکر کشورهای مختلف آشنا شوید و گنجینه‌های فرهنگی آن‌ها را روی قفسه‌ها پیدا کنید. با تعدادی از معروف‌ترین کتابفروشی‌های جهان آشنا شوید و اگر یک کتابخوان واقعی هستید حتما روزی به این کتابفروشی‌ها سر بزنید و لحظاتی رویایی برای خودتان بسازید.

آپادانا چه جور جایی است؟

آپادانا چه جور جایی است؟ آپادانا چه جور جایی است؟

هنگامی که سخن از میراث جهانی تخت جمشید و شهر باستانی شوش به میان می آید، نام « آپادانا » به عنوان بنایی باشکوه در ذهن و بر لب ها نقش می بندد. به گواه پژوهشگران و باستان شناسان ایرانی و خارجی آپاداناها، به ویژه آپادانای تخت جمشید، باشکوه ترین و مجلل ترین بناهای درباری در دوره هخامنشی به شمار می آیند.