کازا بالیو ، دنیای رویا و نماد در بارسلون

نویسنده : محمود مزارعی

کازا بالیو (Casa Batlló به کاتالانی maison Batlló) یا خانه بالیو یکی از جاذبه‌های معماری معروف بارسلون است. این ساختمان را هنرمند بزرگ بارسلون آنتونی گائودی در سال‌های ۱۹۰۴ الی ۱۹۰۶ ساخته است.

سفارش ساخت این بنا را ژوزف بالیو ، تاجر بارسلونی پارچه، به گائودی داد. نمای کازا بالیو مهم‌ترین بخش ساختمان از نظر معماری ست و این قسمت به لحاظ معماری و استفاده از سنگ، فرفروژه ، کاشی‌کاری‌ها پلی‌کروم و طرح‌های زیبا با کاشی از بدیع‌ترین معماری‌های جهان به شمار می‌رود. ژوزف ماریا ژوژول ( Josep Maria Jujol ) و خوان روبیدو ی بلیو (et Joan Rubió i Bellver) دو معمار معروف دیگر بودند که گائودی را در طراحی این بنا همراهی کردند.

ژوزف بایلو تاجر پارچه ثروتمند بارسلون در سال ۱۹۰۰ ساختمانی را در خیابان پاسیگ د گرادسیا (Passeig de Gràcia) خریداری می‌کند. بایلو و همسرش امالیا که او نیز از خانواده‌ای ثروتمند بود در ۷ نوامبر ۱۹۰۴ جواز ساختی را برای بازسازی ساختمان اخذ می‌کنند.

آنها در ابتدا با ژوزف ویلاسکای کاسانواس (Josep Vilaseca i Casanovas)، معمار چندین ساختمان مشهور برای بازسازی ساختمان قرارداد می‌بندند. اما ژوزف بایلو که می‌خواست ساختمانی داشته باشد که از بناهای دیگر اعضای خانواده متمایز باشد، با آنتونی گائودی که به تازگی با بنای کازا کالوت ( Casa Calvet) برندۀ مسابقه ساختمان‌‌های هنری شده بود تماس می‌گیرد.

بایلو در ابتدا از گائودی درخواست می‌کند تا ساختمان را تخریب و از اول نوسازی کنند. اما گائودی او را قانع می‌کند تا ساختمان را خراب نکنند و فقط نمای را تغییر دهند. بایلو با این پیشنهاد موافقت می‌کنند اما در ادامه کار تغییرات و بازسازی اساسی شامل قسمت‌های داخلی نیز می‌شود. گائودی فضاهای داخلی را طوری تغییر می‌دهد تا از نور طبیعی برای روشنایی و باد برای سیستم برودتی استفاده شود.

این تغییرات باعث می‌شود ابعاد ساختمان بیشتر شود، ارتفاع بنا از ۲۱ متر به ۳۲ متر و زیربنای هر طبقه از ۳۱۰۰ مترمربع به ۴۳۰۰ مترمربع افزایش یابد.

گائودی نمای کازا بایلو را در چند مرحله ساخت. در ابتدا از طبقۀ همکف تا طبقۀ اول از سنگ-ماسه‌های تپه‌ی مونتخویک (Montjuïc) واقع در بارسلون استفاده کرد. او این سنگ‌ها رو به شکل افقی و پیچ‌ در پیچ استفاده کرد. باقی قسمت‌های ساختمان نیز از این سنگ‌ها استفاده شده اما در جهت عمودی.

در ۱۹ مارس ۲۰۰۲ بازدید کازا بایلو بر روی عموم باز شد و این خانه به عنوان یکی از بنای گردشگری بارسلون در آمد. در طی سال ۲۰۱۱ ، حدود ۶۰۰ هزار نفر از این ساختمان بازدید کردند.

کازا بالیو در سال ۲۰۱۱ در لیث میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید.

حقایق کازا بالیو در یک نگاه

کازا بایلو ساختمانی بازسازی شده توسط آنتونی گائودی معمار مشهور کاتالان است.

ساختمان اولیه کازا بایلو در سال ۱۸۷۷ توسط امیلیو سالا مورتس ساخته شد.

ژوزف بایلو ساختمان را در سال ۱۹۰۰ خریداری کرد.

در سال ۱۹۰۴، بایلو از گائودی خواست تا بنا را بازسازی نماید و به آن طبقۀ پنجم را اضافه نماید.

بازسازی و مرمت ساختمان در سال ۱۹۰۶ به پایان رسید.

به مانند دیگر آثار معماری گائودی سبک معماری کازابایلو نیز مدرن و آرت نوو (Art Nouveau) است.

کازابایلو پر از نمادها و الهامات ذهنی گائودی ست. در این ساختمان دنیایی از رویاپردازی به تصور کشیده شده‌است.

کل نمای ساختمان با تکه‌های کاشی و شیشه تزیین شده‌است. نمای ساختمان بی شک یک اثر هنری کامل است.

بخش داخلی ساختمان نیز مسحور کننده و جذاب است. در معماری داخلی ساختمان گائودی از هیچ خط صافی استفاده نکرده است.