فرودگاه بین المللی جزیره کیش

نویسنده : ابوالفضل نیکومرام مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه

کمی درباره جزیره کیش

جزیره ای در قلب خلیج همیشه فارس، که با جذابیت خاص خود، همواره یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار و محبوب به شمار می‌رود. در این جزیره کوچک شما متوجه یک هارمونی و نظمی زیبا بین مناظر طبیعی و انسان ساخت می‌شوید و درکنار لذت بردن از دریا زلال و شفاف و دیگر جاذبه های طبیعی آن، می‌توانید از امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری استفاده کنید و لحظات خوشی را رقم بزنید.

جزیره کیش به دلیل وجود هتل ها و اقامتگاه های با کیفیت و شیک، تفرجگاه های مختلف با امکانات تفریحی گوناگون، مراکز خرید لوکس، ایونت ها وکنسرت های موسیقی و دیگر موارد، مسافران زیادی را سالانه به خود جذب می‌کند و این موضوع باعث شده تا رفت و آمد هوایی به این جزیره زیبا افزایش یابد. پیرو این موضوع ما می‌خواهیم به شما فرودگاه بین المللی کیش را به طور کامل معرفی کنیم تا آن بیشتر آشنا شوید.

مارکوپولو

تاریخچه فرودگاه بین المللی کیش

قطعا امروزه جزیره کیش یکی از زیباترین و همچنین مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایران و این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست، ولی اگر کمی عقب تر، یعنی به سال 1349 برگردیم می‌توانیم زمان شروع تحول و تغییرات را در این جزیره دریابیم. سال 1349 بود یک هیاتی از مشاوران ایرانی-آمریکایی برای توسعه و گسترش گردشگری در این جزیره مستعد دست به کار شدند. موقعیت جزیره کیش، آب های شفاف و زلال، سواحل مرجانی و دیگر ویژگی های آن سبب شد تا تصمیم قطعی برای تبدیل آن به یک مرکز توریستی بین المللی بگیرند. پیرو این تصمیمات و اقداماتی که شکل گرفت فرودگاه بین المللی کیش به منظور قرار گرفتن مرکز رفت و آمد گردشگران در دست ساخت قرار گرفت و درنهایت در سال1356 به صورت رسمی به بهره برداری رسید و پروازهای روز آن شروع شد، همچنین سال 1373 مجهز به چراغ های پرواز در شب شد و پروازهای شبانه هم در دستور کار قرار که باعث شد تا یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه های کشور بعد از فرودگاه مهرآباد تهران محسوب شود.

مارکوپولو

اطلاعات فرودگاه کیش

در این بخش می‌خواهیم به یکسری جزئیات دیگر نیز اشاره کنیم تا شناخت شما نسبت به این فرودگاه بیشتر شود

• این فرودگاه تحت مالکیت سازمان منطقه آزاد کیش قراردارد.

• 9 کیلومتر مربع مساحت دارد و در ارتفاع 31 متری از سطح دریا بنا شده است.

• 4 ترمینال جهت پروازهای داخلی و خارجی دارد.

• مساحت ترمینال های داخلی فرودگاه کیش 9500 متر مربع و مساحت ترمینال های خارجی (ترمینال 1 برای پروازهای خروجی و ترمینال دو جهت پرواز ورودی) 4000 متر مربع می باشد.

• فرودگاه بین المللی کیش دارای دو باند موازی است که پهنای هر یک از آنها 45 متر است و طول هر باند نیز به 3650 متر می رسد.

• دارای 14 مسیر تاکسی وی و همچنین سالن تشریفات اختصاصی (CIP/VIP)

• این فرودگاه همچنین دارای اداره آتش نشانی و نجات فرودگاهی می باشد.

• در نظر داشته باشید که ترمینال پروازهای داخلی از ساعت ۶ صبح تا ۲۴ پاسخگوی مسافران می باشند.

مارکوپولو

مارکوپولومارکوپولو

مسیرهای پروازی داخل کشور

مسیرهای پروازی خارج کشور

شرکت های هواپیمایی فعال فرودگاه کیش:

امکانات فرودگاه بین المللی کیش

به طور کلی حجم زیادی از مسافران در این فرودگاه بین المللی رفت و آمد می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود تا زمینه مناسبی برای مرتفع سازی نیازها و مشکلات احتمالی شکل بگیرد.یک فرودگاه بین المللی باید از محلی برای خوردن غذا و رفع گرسنگی تا درمان و پزشکی را در خود جای دهد، از نمونه خدماتی که می‌توان به آن اشاره کرد به عنوان اورژانس پزشکی، رستوران، دفتر اجاره خودرو، خدمات بانکی و صرافی، پارکینگ، خدمات حمل و بسته بندی بار، غرفه های فروش سوغاتی و...

از جمله دیگر خدمات مهم این فرودگاه، میتوان به CIP/VIP، اینترنت پر سرعت، ،سرویس لیموزین، خدمات پاویون، امانت بار، قسمت اشیا گمشده، خدمات برگزاری جلسات کاری و دیگر خدمات اشاره کرد.

اطلاعات و راه دسترسی به فرودگاه بین المللی کیش

این فرودگاه تنها 4 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و شما هرکجای این جزیره که باشید می‌توانید راحت و سریع خود به آن برسانید.

نام فرودگاه بین المللی کیش به زبان انگلیسی Kish International Airport

کد یاتا KIH

کد ایکائو OIBK

مرکز تلفن: 44443200-076 44443300-076

فرودگاه هندورابی بخش کوچکی از فرودگاه بین المللی کیش!

فرودگاه هندورابی نیز به عنوان بخشی از فرودگاه بین المللی کیش به شمار می‌رود. در گذشته سفر به این جزیره تنها از طریق دریا امکان پذیر بود اما با تاسیس این فرودگاه نه هزار متر مربعی در سال 1395 و بهره برداری از آن در سال 1396، سفرهای هوایی نیز به این جزیره کوچک آغاز شد.

مارکوپولو

مارکوپولو

سخن پایانی...

فرودگاه بین المللی کیش سالانه پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است. اگر شما هم تجربه حضور در این فرودگاه و یا استفاده از امکانات آن را داشته اید با ما در میان در میان بگذارید.