خرافات در کشورهای مختلف

نویسنده : ابوالفضل نیکومرام مدت زمان تقریبی مطالعه : 10 دقیقه

آشنایی با آداب و رسوم، سنت ها وفرهنگ های ملل مختلف بسیار شیرین و لذت بخش و کمک بسیاری به شناخت و درک درست از آن کشور می کند. هر کشور در کنار فرهنگ و سنتی که دارد برخی اعتقادات و باورهایی که اصولا اساس و پایه علمی و منطقی ندارند و براساس دانش و دانسته های ثابت شده نیستند را نیز دنبال می کنند که به آن خرافه می گویند.

عمدتا خرافه زمانی اتفاق می افتد که انسان دچار یک خوش اقبالی و یا بالعکس، یک بد اقبالی می شود و زمان رویارویی با این اتفاقات پیش بینی نشده و به دلیل درک نادرست از علت و معلول آن مسائل و دلایلی را مطرح می کند که استدلال علمی و درستی ندارد و هیچ عقل و منطقی آن را نمی پذیرد. برای مثال نحسی عدد سیزده، بدشگون بودن عطسه، آواز و صدای جغد، زوزه سگ در شب به معنای خبر مرگ یک شخص از اهالی، داستان گربه سیاه، باز و بسته کردن قیچی پشت سر هم و ... که هیچکدام دلیل علمی ندارند

شما در هرکشوری زندگی کنید نمونه ای از خرافات را در آن خواهید یافت و با توجه به آن کشور میزان خرافاتی بودن مردم آنجا هم متفاوت است، خرافات در بعضی کشورها یکسان نیست و فرق می کند، ما در این مقاله سعی داریم بعضی کشورها که خرافه پرستی در آن زیاد است را بررسی کنیم.

مارکوپولو

انگلستان

بر اساس تحقیقات و پژوهش های انجام شده، مردم انگلستان جزء خرافاتی ترین مردم دنیا به شمار می روند و بر اساس نظرسنجی ها و اطلاعات به دست آمده خرافات حتی زندگی روزانه آنها جاری است. خرافاتی بودنشان سبک خاص خودش را دارد و به نوعی مدرن است و تفکیکی برای خرافات سنتی و مدرن قائل شده اند.چند نمونه جالبی که می توان به آن اشاره کرد: تاریخ تولد می تواند در پیروزی شخص در مسابقات تاثیرگذار باشد، پوشیدن برخی لباس ها باعث خوش شانسی می شود، زدن لیوان ها بهم هنگام نوشیدن بلایا را تا هفت سال دور می کند، در صورت قطع ارسال پیامی که درآن درخواست شده تا به صورت زنجیره ای برای دیگران هم ارسال شود، بدشانسی به بار خواهد آمد. اگر بخواهیم نگاهی هم به خرافات سنتی آن بیاندازیم باید به نحسی گربه سیاه، زدن به تخته برای دور کردن بدشانسی و باز نکردن چتر در محیط بسته و درنهایت وزغ بیچاره ای که خرافات بسیاری در خصوص آن وجود دارد از حمل قلب وزغ توسط دزدها برای دستگیر نشدن تا جهش وزغی از سر راه عروس به کلیسا که نشانگر خوشبختی او و همسرش در آینده هست؛ اشاره کنیم.

مارکوپولو

آمریکا

سری به ایالات متحده آمریکا میزنیم که با نصب نعل اسب برسردر خانه ها شانس و برکت را به زندگی خود راه می دهند، شکستن آینه را دلیل وجود آمدن بدشانسی می دانند و برای از بین بردن این بدشانسی باید تکه های آینه جمع کرده و زیر نور ماه به خاک بسپارند. همچنین عنکبوت را نحس میدانند و درصورت حرکت روی شانه یک شخص ممکن است باعث نفرینش شود.

مارکوپولو

روسیه

خرافات در روسیه ریشه طولانی دارد، اعتقادات خرافی روس ها بسیار جالب است آن ها معتقدند که سوت زدن در محیط سربسته یعنی از دست دادن تمام پولشان در اثر بدشانسی، که این امر توسط ارواح خبیث انجام می شود چرا که براین باورند آنها از طریق سوت باهم در ارتباطند. همچنین با هدیه دادن کیف پول خالی، گویی فقر را به آن شخص می دهند و باعث تنگدستی او می شوند، به همین جهت مبلغی را همیشه داخل آن می گذارند.

ریشه خرافه روس ها به قبل از ورود مسیحیت برمیگردد، پیش از آن عناصر طبیعی مانند آب، خاک، باد، آتش پرستیده می شدند و به همین دلیل برخی اعتقادات خرافی آنان هم به آن زمان مربوط است برای مثال از دور ریختن نان و بی احترامی به آن واهمه دارند چرا که در گذشته نان می پرستیدند! یا اگر نان میخرند حتما با چاقو آن را نصف می کنند، و اگر شخصی با دست نان را تکه کند بنیان زندگی اش سست می شود!

مارکوپولو

ژاپن

یکی از خرافاتی ترین مردم های دنیا ژاپنی ها هستند به گونه ای که باید برای آن لیستی تهیه کرد تا فراموش نشود.

با عدد 4 شروع می کنیم ! مثل به زبان آوردن کلمه"مرگ" است چرا که تلفظ مشابهی با آن دارد . ژاپنی ها عدد 4 را بسیار نحس و بدشگون می دانند به طوری که به ندرت هتل 4 ستاره در آن پیدا می شود! طبقات چهارم عموما خالی از سکنه هستند و یا اصلا حساب نمی شوند همچنین در جایگاه پارکینگ ها بعد از عدد 3، عدد 5 قرار گرفته و 4 از میانشان حذف شده. حتی هدیه ای که از چهار قسمت متشکل باشد را هم بد می دانند.

از موارد دیگر اعتقاد به شرکت نکردن زن حامله در مجلس عزاداری است. ممکن است روح مرده وارد تن او بشود هم مادر و همجنین را با خود ببرد. همچنین طهارت اندام خود با نمک پس از بازگشت از یک مجلس عزاداری و قبل از ورود به خانه خود را مهم می دانند چرا که شرکت در مجلس عزاداری سبب می شود روح فوت شده به همراه او وارد خانه شود و در آنجا بماند .

کشتن عنکبوت در روز بدیمنی و در شب خوش یمنی چرا که در روز یاری کننده و در شب مبدل به شیطان می شوند!

باید اشاره کرد ریشه خرافات در کشورهای آسیای شرقی مانند چین و ژاپن نسبت به سایر کشورها بسیار قوی تر است.

مارکوپولو

سخن آخر

در تمامی کشورها از شرق تا غرب خرافات هست و با توجه به فرهنگ و تاریخ و پیشینه آن کشور و کشورهای اطرراف گاهی یکسان و گاهی متفاوت اند. شناخت و دانستن اینگونه اعتقادات می تواند به بینش و رفتار گردشگران در طول سفر خود به یک کشور کمک کند.


اینستاگرام مارکوپولو