کاربرد گل در کشورهای مختلف

نویسنده : ابوالفضل نیکومرام مدت زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه

گل ها در ادوار و زمان های مختلف از تاریخ، معانی و کاربرد متفاوتی داشتند و جدا از زیبایی که دارند به عنوان هدیه برای ابراز عواطف و احساسات در شرایط مختلف از غم و شادی و... و همچنین برای زینت دادن به محیط اطراف به کار می رود. اغلب کشورها در سراسر جهان چه جوامع غربی و چه شرقی از گل ها به عنوان یک سمبل خاص استفاده می کنند.

پیشینه

اگر بخواهیم به عقب تر برگردیم و ریشه کاربردی شدن گل ها را بررسی کنم باید گفت به طور کلی اولین بار یونانی های خوش ذوق بودند که برای گل ها معانی و تعاریف مختلف مشخص کردند و از آن زندگی خصوصی و اجتماعی استفاده نمودند و این روند در ابتدا به کشورهای اطراف و پس از مدتی در دنیا فراگیر شد. همچنین باید اشاره کرد که در کشور ما نیز گل ها کاربردهای مختلفی دارند و هر گل به عنوان نوعی نماد و نشان یک مورد مشخص مورد استفاده قرار میگیرد. ایرانیان معمولا در اکثر مراسم ها از تولد، خواستگاری و یا ابراز علاقه به یک شخص، عروسی، جشن، اعیاد، سور، عیادت، رفتن به خانه جدید و بسیاری موارد دیگر از یک شاخه گل و دسته گل استفاده می کنند.

معانی گل ها

چنین فرهنگی در تمامی کشورها رایج هست و مردم برای ابراز و بیان احساسات و عواطف خود از گل های مختلفی استفاده می کنند، اما بهتر است بدانیم که بعضی از گل ها در میان تمامی کشورها معنی یکسانی دارد و این موضوع زمانی که می خواهند با یک دیگر ارتباط برقرار کنند نقش به سزایی دارند، باهم چند مورد از این گل ها را بررسی میکنیم:

•رزها: رز سیاه (مرگ و تسلیت) رز سفید(فرخندگی و مبارک بودن) رز کاملا شکفته (تعهد و علاقه مندی) دسته گل رز( قدردانی) ترکیبی از رزهای سفید و قرمز( سازش، تطبیق و اتحاد)

•کاملیا: کاملیا سفید(عفت و پاکدامنی) کاملیای صورتی(آرزوی رسیدن به یک دیگر) کاملیای قرمز( حرارت عشق)

•سوسن ها: سوسن(ملاحت و زیبایی) سوسن سفید(دوشیزگی و پاکدامنی)

•قاصدک: وفاداری، خوشبختی و صداقت

•لاله: عاشق واقعی بودن

•شکوفه پرتقال:علاقمندی به ازدواج

•آفتابگردان: ستایش، غرور و پرستش

•رزماری: به یادآوردن خاطرات گذشته

مارکوپولو

گل های ملی

بعضی گل ها نیز به عنوان نماد یک کشور نمایش داده می شوند و تا امروز حدود 100 کشور گل ملی دارند، برای مثال:

ایران: گل سرخ

ژاپن: گل داوودی

یونان: گل بنفشه

رومانی: گل رز

مکزیک: گل کوکب

اسپانیا: گل درخت انار

لهستان: گل شقایق

هندوستان: گل نیلوفر

چین: شکوفه آلو

اسپانیا: گل میخک قرمز

پاراگوئه: شکوفه پرتقال

مجارستان: گل لاله

فرانسه: گل زنبق

استرالیا: گل آکاسیای طلایی

برای داشتن ارتباط موثرتر و صمیمی تر، دانستن فرهنگ، سنت و علاقه مندی های جامعه مقصد می تواند کمک به سزایی به گردشگران و مسافران بکند

سخن پایانی

همه می دانیم که هدیه دادن همیشه مناسبت نمی خواهد و گاهی می توانیم تنها با یک شاخه گل حس خوب و نشاط را به دیگری هدیه بدهیم.اینستاگرام مارکوپولو