10 جاذبه گردشگری رم

نویسنده : ابوالفضل نیکومرام مدت زمان تقریبی مطالعه : 15 دقیقه

به پایتخت ایتالیا، شهر و مجسمه ها و کلیساهای قرون وسطایی خوش آمدید. شهری با قدمتی چند هزار ساله که یکی مقاصد اصلی در ایتالیا محسوب می شود. هرچیزی که یک توریست بخواهد در این شهر پیدا می شود از رستوران ها و کافه های متنوع برای چشیدن طعم بی نظیر پاستا و پیتزای ایتالیایی تا انواع هتل و اقامتگاه با قیمت های مختلف برای استراحت کردن. گردشگرانی که به رم سفر کرده اند قدم زدن از میان گذرگاه های پر پیچ و خم و گذر از کنار ابینه تاریخی آن را با چشم انداز غروب آفتاب فراموش نخواهند کرد.

رم جاذبه های بسیاری دارد که به چند نمونه آن اشاره می کنیم:

مارکوپولو

کولوسئوم

بی شک فضای این بنای تاریخی شما را به یاد فیلم مشهور گلادیاتور با هنرنمایی بی نظیر راسل کرو خواهد انداخت، و باید گفت که اینجا دقیقا همان جایی است که جنگ ها و نبرد های خونین بین گلادیاتور ها، مراسم اعدام به ویژه مسیحیان، مبارزه با حیوانات وحشی مانند ببر و شیر و... اتفاق می افتاد و جمعیتی حدود 50 هزار نفر شاهد تمام وقایع بودند.

کولوسئوم بزرگترین آمفی تئاتر دنیا است و اکنون در دست بازسازی است. قدمت، زمان ساخت و تکمیل آن به دوره‌ی امپراطوری وسپاسیان باز می‌گردد(چیزی حدود 72 تا 80 سال بعد از میلاد)

مارکوپولو

مارکوپولو

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیترز از بزرگ ترین کلیساهای جهان و یکی از شاهکارهای معماری دنیا به شمار می‌رود. این کلیسا از اهمیت مذهبی بالایی برخوردار است و در سال ۱۵۹۰ میلادی ساخت و تکمیل آن پایان یافت. البته بهتر است قبل از توضیح ادامه مطالب به این موضوع اشاره کرد که این کلیسا، نه در شهر رم است و نه کشور ایتالیا! در واقع این کلیسا در کشور واتیکان که یک دولت شهر با حکومت مستقل است در شهر رم قرار دارد. اگر از ظاهر و معماری بی نظیر آن بگذریم نمی توانیم از آثار تاریخی هنری داخل آن به راحتی عبور کنیم، آثاری مانند مجسمه برنزی پطرس، صندلی پطرس مقدس، بالداکینو یا محراب مخصوص پاپ، مجسمه قدیسان، مجسمه سوگ مریم اثر میکل آنژ با ظرافت مشهور و مثال زدنی اش و بسیاری آثار بی نظیر و حیرت انگیز دیگرکه شما را حیرت زده خواهد کرد!

مارکوپولو

مارکوپولو

فروم رومانوم

این مکان در ابتدا یک قبرستان بوده و در قرن هفتم پیش از میلاد ساخته شد و پس از گذشت زمان و پیشرفت مردم به محلی برای امور تجاری و سیاسی تبدیل شد. اما پس از فروپاشی امپراطوری روم این مکان هم رو به زوال و خرابی رفت، بسیاری از سنگ های بکار رفته در بنا دزدیده شد یا برای تکمیل دیوار ها، ساختمان ها و کلیساها مورد استفاده قرار گرفت. این مکان همان جایی است مجلس سنا در آن قرار داشت و این موضوع آن را به یک قطب سیاسی تبدیل کرد، برای مثال این فروم جایگاهی به نام روسترا دارد که مهم ترین قسمت آن محسوب می شد. روسترا درواقع سکویی است که تمام خطیبان و سخنوران بر روی آن می ایستادند و با مردم صحبت می کردند.

مارکوپولو

طاق کنستانتین

طاق کنستانتین در شهر رم بین کولوسئوم و تپه‌های پالاتینه قرار دارد و به مناسبت پیروزی کنستانتین یکم بر ماکسنتیوس در نبرد میلویان بین سال‌های ۳۱۲ تا ۳۱۵ بعد از میلاد ساخته شد. شکوه و زیبایی های این طاق با مجسمه ها و نقش و نگاره های ظریفی که هر دو طرف آن به کار رفته به اوج خود رسیده است. این طاق دارای سه گذرگاه (طاق سپتیموس، سوروس و طاق تیتوس) و 21 متر ارتفاع است و بزرگترین طاق نصرت یا همان طاق پیروزی ایتالیا به شمار می رود.

مارکوپولو

مارکوپولو

مارکوپولو

فواره یا آبنمای تروی

این فواره حیرت انگیز و خیره کننده در سال 1732 به دستور پاپ کلمنت دوازدهم ساخته شد ولی به علت فوت سازنده اولش ساخت آن به تعویق افتاد و در سال 1752 تکمیل شد. این فواره 26 متری داستان رام کردن آبها توسط پوسایدون (الهه دریا) روایت می کند و دو اسبی که یکی آرام و دیگری بی قرار پیش پای او قرار گرفته اند و به نوعی طبیعت آرام و یا خروشان دریا را به نمایش می گذارند.

این فواره داستانها و افسانه های دیگری نیز دارد ولی یکی از مطرح ترین آنها انداختن سکه به درون آب است که از گذشته نسل به نسل منتقل شده است!

سه سکه ی سرنوشت ساز که شما داخل آب می اندازید، ابتدا پشت به فواره می ایستید و از سمت شانه سکه را به سمت فواره پرتاب می کنید اگر اولی را درون آب انداختید، شما با زیبایی های رم دیداری مجدد خواهید داشت و باز میگردید!

سکه دوم نوید بخش پیدا کردن عشق حقیقی است و سکه آخر به معنای ازدواج کردن است!

شاید بسیاری از گردشگرانی که سکه های خود به درون این فواره می اندازند به نتیجه آن فکر نکنند و آن را صرفا بخشی از فعالیت جالب توریستی ببینند اما همین کار مدتها است که دست نیازمند آنجا را می گیرد، تخمین زده می‌شود روزانه ۳۰۰۰ یورو به داخل فواره پرتاب می‌شود که سکه‌ها هر شب جمع‌آوری می‌شوند و صرف امور خیر می گردد.

رم فواره های زیادی برای بازدید دارد.

فواره هایی چون: دی پیازا، دل نوتونو، دل مورو، دل تریتونه و... که هریک صحنه های خاطره انگیزی برای گردشگران رقم میزند.

مارکوپولو

مارکوپولو

پله های اسپانیایی

به روی پر تعداد ترین و پهن ترین پله های قاره اروپا که متعلق به قرن 18 میلادی است، قدم بگذارید و بالا بروید، فقط اگر کمی خسته شدید همان جا روی پله ها بنشینید و از غروب زیبای آفتاب لذت ببرید و یا تا انتهای آن بروید و رم را زیر پای خود نظاره کنید. بی شک این پله ها یکی از پرطرفدار ترین مکانها هم برای گردشگران و هم برای مردم ایتالیا است!

مارکوپولو

مارکوپولو

باسیلیکا سانتا ماریا ماجوره

این بنا در قرن 5 میلادی ساخته شده و بر روی تپه اسکوئیلین واقع شده است. معماری بی نظیر، هنر رنسانس و همچنین قدمت و چشم نوازی این جاذبه گردشگری، آن را بی یکی از مهم ترین گزینه ها تبدیل کرده است.

سبک باروک، موزاییک هایی که به قرن 5 میلادی برمیگردد، آثاری چون کاپلا اسفورزا اثر میکل‌آنژ و کاپلا سیستینا دومنیکو فونتانا و موزه خزانه فراموش نشدنی است.

مارکوپولو

مارکوپولو

گالری بورگز

یکی از موزه های معروف رم با شاهکارهایی از هنرمندان مطرح و بزرگی چون برنینی، کاراواجو و رافائل که در پارک ویلا بورگز واقع شده است. البته قابل ذکر است که این موزه یا بهتر است بگوییم این گالری هنری، یک زمانی از مجموعه‌ی خصوصی ثروتمندی به نام شیپیونه بورگزه به شمار می رفت ولی امروزه به برای بازدید عموم باز است و یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران است. این گالری، یکی از بهترین مجموعه‌های مجسمه و نقاشی در جهان است.

مارکوپولو

مارکوپولو

پانتِئون

معبدی که به منظور احترام به خدایان به دستور مارکوس آگریپا 27 سال پیش از میلاد ساخته شد و طی چند حادثه تخریب و سپس بازسازی شد و در نهایت به دستور امپراطور هادریان در سال ۱۱۸ میلادی این بنا با یک طرح متفاوت و دایره شکل بنا شد. با گذشت زمان کاربری این معبد نیز تغییر یافت و در قرن هفتم میلادی به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت. معبد پانتئون با ۱۶ ستون بزرگ سنگی و معماری و ظاهر شگفت انگیزش به خوبی در مقابل سرسختی ها و ناملایمت های تاریخ محفوظ مانده است و گردشگران می توانند از داخل آن بازدید کنند.

مارکوپولو

مارکوپولو

مارکوپولو

میدان ناوونا

یکی از زیباترین، قدیمی ترین و بزرگترین میدان های رم با سه فواره معروف و تاریخی اش که از شاهکارهای معماری باروک و همچنین هنرمندان مطرح ایتالیایی مانند برنینی و بورومینی و جیاکومو دلا پورتا، منظری چشم نواز را به وجود آورده اند. این مکان در ابتدا و در قرن اول بعد از میلاد استادیوم دومیتیان ها با ظرفیت 20 هزار تماشاگر بوده و بسیاری از مسابقات ورزشی آن زمان در آنجا برگزار می شدند اما با گذشت زمان و دوران قرون وسطی این منطقه متروک شد و بسیاری از سنگهای بکار رفته در آن توسط تعدادی از مردم فقیر آن زمان دزیده شد و یا برای ساخت بناهای دیگر به کار رفت ولی در نهایت، زمان رنساس این مکان سنگفرش شد و به یک میدان با شاهکارهایی که در آن وجود دارد، تبدیل شد. همچنین این میدان با دیگر آثار و بناهای تاریخی مانند:کلیسا سنت آگنس، پانتئون، قلعه سنت آنجلو، پله‌های اسپانیایی، فواره تروی فاصله چندانی ندارد و می توانید به هنگام بازدید از این میدان بی نظیر، سری به جاذبه های دیگر هم بزنید.

مارکوپولو

کلام آخر

رم از جمله مقاصدی است که به خاطر وجود بناهای تاریخی فرهنگی زیادی، مورد توجه عاشقان تاریخ و تمدن قرار گرفته است. هر گردشگر با بازدید از این شهر بی نظیر، خاطره و تصویری فراموش نشدنی از آن را با خود به خانه خواهد برد.

جهت دریافت مشاوره برای تورهای خارجی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

021-41613

صفحه اینستاگرام مارکوپولو

اینستاگرام مارکوپولو