8 مقصد مناسب در ایران برای گردشگری انرژی

مدت زمان تقریبی مطالعه : 20 دقیقه

حفظ سلامتی و سالم زیستن نیاز به دانش، آگاهی و تلاش دارد. یکی از راه های رسیدن به آن انجام تمرین های یوگا است. تورهای یوگا بر آن است که علاقمندان در دامن طبیعت ضمن آشنایی و انجام یوگا آرامش را تجربه کنند.

یوگا برای هر گروه سنی مناسب است اگر زیر نظر مربی مطلع انجام شود. یوگا برای کاهش استرس، اضطراب، افسردگی، دردهای عضلانی، انعطاف پذیری و قدرت بدنی، تمرکز بهتر، تنفس راحت تر و حفظ تناسب اندام بسیار مناسب است.

اگر به دنیای مدیتیشن و یوگا علاقه مند باشید، به طور حتم به دنبال مقصدی فوق العاده برای تور مسافرتی آینده تان هستید.

اگر سفرهای کلیشه وار و تورهای مسافرتی معمولی چنگی به دلتان نمی زند و حوصله تان از انجام فعالیت های روتین سر می رود، پس بهترین انتخاب برای شما سفر به نقاطی خاص است، نقاطی که بتوانید در کنار سفر و لذت از جذابیت های توریستی و طبیعی به فعالیت مورد علاقه تان نیز بپردازید.

در ادامه قصد داریم به بهترین مقاصد ایران برای علاقه مندان به یوگا اشاره کنیم.

1- آبشار اسپه او و جنگل هزارجریب

مازندران، بهشهر

آبشار اسپه او در نزدیکی روستای پاسند در منطقه هزار جریب نکا در استان مازندران واقع است. آبشار اسپه او به صورت پلکانی و کاسه ای بوده و منظره بسیار بی نظیری دارد. صد ها حوضچه آهکی در 7 طبقه که در طول سالیان

متمادی ایجاد شده باعث ایجاد آبشار شده اند. از جمله جاذبه های طبیعی این روستا جنگل های سر سبز و خوش آب و هوای آن است و می توان از چشمه و آبشار اسپه او به عنوان یکی از شگفتی های طبیعت و نعمت های طبیعی این منطقه نام برد.

مارکوپولو

2-جنگل و دریاچه ولشت

مازندران، کلاردشت

پیمایش جنگل زیبای سرپوش تنگه و تجربه لحظاتی آرام با انجام تمرینات یوگا در دل جنگل، گذران شبی در خنکای کلاردشت، دیدار از دریاچه کوهستانی ولشت، تمرکز و مدیتیشن صبحگاهی در طبیعت، پیاده روی مفرح در جنگل های حاشیه رودخانه کلاردشت همان جایی است که برای چند روز فرار از دغدغه های شهری به دنبالش هستید. این دریاچه بسیار زیباست و البته برای رسیدن به آن راهی پیچ در پیچ با شیبی تند و در بعضی جاها خاكی را پیش رو دارید. دریاچ های كه اگر چهار ساعت زمان بگذارید (البته از تهران ) به آن م یرسید. دریاچه ولشت به دلیل چش مانداز بسیار زیبا و بكر بودنش از جمله دیدنی های طبیعی كشور نیز محسوب می شود. آب و هوایش سرد و كوهستانی است و به نوعی ییلاق چالوس نشینان نیز محسوب می شود. كلبه های روستایی وسط جاده كه بعضی وق تها در هم فرو میروند، منظره ای است كه فراموشتان نمی شود.

مارکوپولو

3-دریاچه زیبای سد کرج

البرز، کرج

آب های خروشان رودخانه کرج، در پای سلسله کوه های البرز در مسیر به دیوار عظیم بتونی سد برخورد کرده و دریاچه زیبایی را شکل می دهند. دریاچه ای که یکی از جاذبه های مهم استان البرز است. سد کرج از همان ابتدا به عنوان سدی چند منظوره ساخته شد. سدی که هم هدفش کنترل آب است، هم تولید برق و هم مکانی که می توان در آن به ورزش هایی چون شنا، قایقرانی، اسکی روی آب، ماهی گیری و شاید از همه مهمتر یوگا و مدیتیشن پرداخت.

قبل اینکه بخواهند این سد را بسازند، در کنار رودخانه زیبای کرج دو روستا با نام های واریان و زرکان با باغ های متنوع و زیبای میوه قرار داشتند که بعد از ساخت سد به زیر آب رفته و مردمش از این منطقه به قسمت های دیگر استان البرز کوچ کردند.

اما نکته جالب در این میان این است که قسمت کوچکی از روستای واریان به صورت جزیره ای کوچک در آن سوی دریاچه میان آب ها محصور باقی ماند.

روستایی بسیار زیبا و چشم نواز که تنها راه رسیدن به آن قایق هایی است که روی این دریاچه در حرکت هستند. این جزیره کوچک و به دور از هیاهو پیشنهاد اصلی ما برای انجام یوگا در این منطقه است.

مارکوپولو

4-اکو کمپ کویری متین آباد

اصفهان،کویر مرکزی

انجام تمرینات یوگا و مدیتیشن در کویر، تجربه یک شب اقامت در اکوکمپ کویری با چادر های تجهیز شده، گردش در مزارع ارگانیک، پیاده روی در تپه های ماسه ای و تماشای طلوع و غروب دل انگیز کویر، دیدن آسمان زیبای کویر، (همچنین امکان استفاده از سرگرم یهایی نظیر شتر سواری، دوچرخه سواری و رصد ستاره ها با تلسکوپ در اکو کمپ)، می تواند انتخاب بی نظیری برای چند روز مدیتیشن باشد.

مارکوپولو

5-کویر مرنجاب

اصفهان، کاشان

گستره وسیع کویر با آسمان پرستاره و بی انتها و رمل های نرم و لغزنده آن چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. کویر، این مکان پر رمز و راز که دل هر رهگذری را به وجد می آورد و به خلسه ای ناب فرو می برد. در سال های اخیر خیل گردشگرانی که در جستجوی هیجان و لحظاتی فراموش نشدنی، کویر را به عنوان مقصد خود به خصوص برای فعالیت هایی نظیر یوگای دسته جمعی انتخاب می کنند، افزایش چشمگیری داشته است.

تپه های شنی یا رمل های شنی کویر مرنجاب در شرق کاروانسرا و تا جایی که چشم کار می کند دیده می شوند. طرز تشکیل تپه های شنی به این صورت است که وقتی باد ماسه ها را جابجا می کند، اگر با مانعی مانند سنگ ها یا گیاهان و ... برخورد کنند متوقف می شوند و کم کم به مقدار آن ها افزوده می شود؛ در نتیجه به تپه تبدیل می شوند. زمانی که دانه های شن با وزش باد حرکت می کنند، مناظر بدیعی را برای طبیعت گردان در تور کویر مرنجاب پدید می آورند. این رمل ها و وزش باد مابین این تپه های شنی انرژی زیادی را به گردشگران منتقل می کند.

در همه جای دنیا در تورهای یوگای کویر در هنگام طلوع خورشید سنت سلام به خورشید اجرا می شود.

مارکوپولو

6-تخت سلیمان

آذربایجان غربی، تکاب

اساتید مدیتیشن و انرژی درمانی دریاچه تخت سلیمان را یکی از نقاط انرژی جهان می شناسند. جنبه انرژیایی تخت سلیمان علاوه بر جاذبه های فضایی، تقدس خاصی را به این مکان بخشیده که در سال های اخیر از 1384 به بعد همزمان با شروع حرکت تشکل آشتی با زمین، گردشگران زیادی را با این هدف به خود جذب کرده است.

دیدار از دریاچه آرامش بخش تخت سلیمان، بازدید ازآتشکده آذر گشنسب و دیگر جاذبه های عهد ساسانی آن مجموعه، پیمایش طبقات مختلف غار باستانی و زیبای کرفتو، گشت طبیعت و دیدار از یک عارضه حیرت انگیز طبیعی به نام زندان سلیمان می تواند یک سفر تلفیقی معنوی و تاریخی برای شما باشد.

همچنین تخت سلیمان، یکی از میراث ثبت جهانی در یونسکو است.

مارکوپولو

7-دیلمان و اسپیلی

گیلان، سیاه کل و دیلمان

یوگا و مدیتیشن در در مراتع سرسبز و بکر دیلمان، طبیع تگردی و گشت جنگل و بازدید از کاروانسرای ت یتی در دل جنگل، دیدار از آبشار لونک و عکاسی از مناظر، طبیعتگردی در منطقه رویایی ملومه و دامنه های

بشکافته سنگ در خنکای منطقه اسپیلی و شب نشینی دور آتش از مناطقی است که برای تجربه چند روز آرامش مطلق باید در فهرست برنامه های تابستان خود قرار دهید.

مسیر بسیار زیبای جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان از دیگر جلوه ای ب یبدیل گردشگری استان گیلان است که چشم هربیننده ای را خیره میکند. در جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان هرچه به سمت جنوب بروید، از رطوبت هوا کاسته می شود و در مسیر کوهستانی ارتفاع میگیرد. این مسیر ۵۰ کیلومتری، از شالیزارهای سرسبز برنج شروع می شود، از جنگل های انبوه می گذرد و در انتها از ییلاق های سرسبز سر در می آورد. به دیلمان که نزدیک می شوید، کم کم به جای جنگل، دشت های سرسبز و ییلاقی پیش چشمتان ظاهر می شود و خنکای هوا شما را برای گردش در ییلاق بیشتر از هر زمان دیگری وسوسه می کند.

مارکوپولو

8-ترکمن صحرا

گلستان، گنبدکاووس

در شمال شرقی ایران، منطقه ای خوش آب و هوا با تاریخی کهن به نام ترکمن صحرا قرار گرفته که موقعیتی مناسب برای گردشگری دارد.

از مکان هایی که در تور ترکمن صحرا مورد بازدید قرار می گیرد، گنبد کاووس با زیبایی های طبیعی و تاریخی اش است که از میان آن ها می توان به میله گنبد کاووس اشاره کرد؛ این بنا مقبره قابوس بن وشمگیر بوده و بلندترین بنای آجری جهان به شمار می رود. همچنین آرامگاه خالد نبی(پیغمبری که چهل سال قبل از پیامبر اسلام می زیسته است) که در منطقه کوهستانی و با شکوه گوگجه داغ (هزار دره) واقع شده،

مورد بازدید قرار می گیرد.اما جدا از همه این ها تپه های سرسبز ترکمن صحرا همراه با صدای پای اسبان ترکمنی و گله میش ها می تواند مکانی ناب برای تجربه یوگا در ارتفاع باشد. از دیگر جاذبه های طبیعی نیز می توان به آبشار شیرآباد اشاره کرد. این آبشار در جنگل های انبوه و دیدنی گلستان، در هفت طبقه واقع شده است.

مارکوپولو

حرف آخر با شما

اگر شما هم تجربه انجام یوگا در طبیعت را دارید حتما در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

اینستاگرام مارکوپولو